1983

Unde se poate de scris despre nedreptatile din localitati??????

BunaSunt un sinistrat din s.Drepcauti r-n Briceni.Am trimis un mesaj D-lui Presedinte Voronin de pe pagina sa oficiala (presedinte.md) dar nu sunt sigur ca cineva va citi acele randuri... Doresc sa scriu acele cuvinte pentru masele populare, dar nu stiu pe care sites din Moldova s-ar putea de facut aceasta. Va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti astfel de sites.md care permit plasarea textelor de la oameni de rand.Iata si mesajul meu, faceti cunostinta cu ceia ce se petrece in sat.===============================================Scrisoare PresedinteluiBuna ziua stimate Presedine.Vreau sa Va aduc la cunostinta ca mesajul meu precedent a fost ignorat si in sat nu s-a schimbat nimic. Zilele trecute in sat au sosit citeva microautobuse cu ajutor pentru sinistrati, nici unul dintre noi nu a aflat macar ce era in ele. Le-au descarcat undeva cu pretextul: dupa ce descarcam - va impartim. Si cu asta s-a terminat. Totul ce e nou si bun - dispare fara urma.Un depozit care nu demult era plin cu saci cu faina alba (adusa ca ajutor unmanitar) - acum e pe jumatate. In fiecare zi 2-3 carute de saci pleaca undeva.Se stie bine ca din Rusa au venit ajutoare sub forma de pompe, generatoare, pliti de gaz. Un astfel de camion s-a descarcat la noi in sat. Nimeni nu a vazut nimic din ceia ce s-a descarcat.Acuma cu pamintul. Practic toti sinistratii au avut terenuri arabile in zona calamnitatii. Pai sa siti cum sa procedat! La "sinistratii lor de incredere" li sa scris cite 10-20 sotci mai mult decit au in realitate, cu pretextul: vei primi 1000-2000 lei mai mult, dar sa stii ca 70% sint ale noastre! 30% - ale tale. Cine va fi contra sa primeasca 300-600 lei pedeasupra? Toti. Deacia si se tace despre aceasta.Iar zilele trecute cineva din sat a nimerit prin Edinet pe la piata. Si ce credeti ca a vazut acolo???? O persoana de incredere a primarului nostru vindea: ulei, faina, orez, hrisca si alte produse destinate sinistratilor! Interesant, numai in Edinet se vinde ceia ce se cuvine sinirtatilor? Oare unde se vand plitele de gaz, pompele, generatoarele, hainele noi, plapumele noi???Straniu, Dle Presedinte, cum oare Dvs puteti premia cu medalii de onoare pe cei ce amagesc lumea? Elena Stahii a fost premiata de Dvs personal cu o medalie, poate deaceia ea de nimic nu se teme si face tot ce doreste? Poate Dvs nu cunoasteti ca ati primit sub aripa un tilhar si o afacerista care cindva, pe timpul adevaratilor comunisti a fost primita in functia de vinzatoare, apoi eliberata din functia respectiva "pentru afaceri murdare". Ea e foarte priceputa in chestiile de a amagi lumea. Acum ea vinde totul ce e destinat noua si se imparte cu persoanele sale de incredere.Va rog in numele tutror sinistratilor din s.Drepcauti, trimiteti un control inopenat, sa vina pe neprins de veste, ca controleze depozitele, beciurile, alte locuri unde ei ascund marfa, sa stee de vorba cu populatia, cu sinistratii, o sa vedeti ce o sa Va povesteasca oamenii de rand... Numai cei ce-s persoanele ei de incredere o sa spuna ca totul e bine si pentru sinistrati sa facut tot posibilul. Restul o sa confirme ca totul ce se poate de vindut la piata - a fost ascuns prin depozite.Daca socotiti ca anume asa trebuie sa activeze un adevarat comunist, atunci degeaba mai scriu aceste rinduri, iar daca ma credeti - Va rog, luati masuri.
0