3771

Vreau sa migrez de pe KDE. Ce sa aleg?

Atata timp cat foloseam NU windows, utilizam KDE. Acum am ajuns la momentul cand imi pare pre greoi shi multe lucruri sunt in plus.. am stat shi analizat, ca eu nu folosesc nimic specific din KDE shi ca rezultat vreu sa migrez. Unica ce imi place in KDE ca este konsole shi deam legat cat de cat de KDE ii amarok, in rest...parca nimic - am incercat E17, vreo 2 zile shi am renuntzat.. e mai simplu, insa e prea fancy cum se zice...mie nu-mi trebuiesc efectele celea. - am incercat fluxbox, imi pare deja prea simplu.. acolo practic numai cu consola trebuie sa stai + hotkey-uri.. pt admini posibil e ideal, insa pt mine ca user nu ma aranjeaza - acum de cateva zile ma joc cu XFCE, prima impresie a fost buna.. e cam ceea ce caut, este un terminal care e ushor configurabil. Insa thunar-u ista ii cam nefinisat, de ex am 2 ferestre shi ctrl+c , ctrl + p nu shi-a facut treaba sa copie un directoriu... (posibil eu ceva nu asha am facut.. am sa caut in net d/e asta) . IN general mi-a placut cum arata fishierele, ca ushor potzi trece de la o vizualizare la alta... dar parca ceva nu ii ajunge.. posibil eu inc anu m-am deprins.. o sa mai vad.Shi deci intrebarea, ce mai este asemanator la xfce ? in sens ca sa aiba un file manager grafic, cat de cat acceptabil, sa fie ushor de utilizat shi sa arate a interfatza moderna da nu pe gtk1 ca meniurile din xmms.ps: multzumesc anticipat
0