856

"Povestea madularului procreativ si de, dejectie a lichidelor pestinentiale"

Iubitii miei, pshihologi, am deschis discutia electronica de fata in contratema cu o alta tema afisata'n prezentul forum de subsemnatul ( http://forum.md/Discuss.aspx?id=947350&page=2#repl61 ): "MODESTIA FEMININA Contratema, e intr-un fel e inofensiva vis-a-vis de realitate... De fapt parerea mea, e ca sunt intr-o stransa legatura, aspect ce-l propun'n dezbatere... :)In consecinta, expun un eveniment petrecut pe aceasta tema aici in Cluj:„Povestea pulii" de Ion Creanga a fost lansata la Cluj de Claudiu Groza | 10 aprilie 2008 Foto: Vakarcs Lorand. O atmosfera destinsa si plina de umor a caracterizat lansarea la Libraria Humanitas din Cluj, joi dupa-amiaza, a unui CD cu celebra „Povestea povestilor” de Ion Creanga. Cunoscuta si drept „Povestea pulii”, scrierea clasicului autor este inca si azi tinta unor controverse, datorita limbajului sau direct. „Povestea povestilor” este citita de actorii Melania Ursu, Maria Munteanu si Dorel Visan, acompaniati muzical de Jimi Laco. Prima varianta audio a textului a fost realizata la Cluj in anii ’90, iar actuala versiune este doar o masterizare a primeia. „Editura Humanitas Multimedia a decis publicarea acestui CD pentru ca lumea a inceput sa asculte ‘audio-books’ in masina”, a spus in deschiderea lansarii Mihaela Coman, reprezentanta editurii. Ea a dezvaluit si ca Gabriel Liiceanu a fost cucerit ascultand o caseta cu inregistrarea “Povestii…”, initiind imediat proiectul editarii unui CD. “Pudibonzii au strambat din nas cand au auzit ca vin la aceasta lansare”, a afirmat scriitorul Cornel Udrea. “Dar eu cred ca ajunge sa accesezi cateva pagini de internet pentru a considera ‘Povestea povestilor’ drept ceva igienic si cuminte”, a adaugat el. Intr-o nota anecdotica a „lansat” CD-ul si scriitorul Ovidiu Pecican, spre amuzamentul publicului. „Stiam povestea asta, ca si o anumita pagina din ‘Rascoala’, inca din adolescenta”, a spus Pecican, referindu-se si la literatura erotica de azi, reprezentata de Emil Brumaru sau Deliu Petroiu. Prezentatorul a tinut sa aprecieze munca actorilor si rezultatul obtinut, dar a provocat scriitorii si la o continuare a “Povestii…” lui Creanga. Melania Ursu si-a amintit ca a vazut pentru prima data o carte cu “Povestea povestilor” la Chisinau si a tinut s-o aiba si ea. “Am primit-o cadou pana la urma”, isi aminteste actrita. “Fiind moldoveanca, nu mi-a fost greu sa interpretez rolul asta”, a glumit si Maria Munteanu, in timp ce Dorel Visan a remarcat ca ideea inregistrarii textului i-a apartinut scriitorului Vasile Rebreanu, care era prin anii ’90 director la Radio Cluj. „Lumea moderna a gasit subtilitati mult mai mari pentru a lansa vulgaritatea si prostia”, a spus Visan, polemizand indirect cu adversarii publicarii acestei povestiri. „Un film cu bulina rosie, difuzat duminica dimineata, este mai nociv decat aceasta povestioara care are naturalete”, a incheiat act
0