705

Tank

Limbajul de pe internet le da batai de cap profesorilorautor: Lina SusanLimbajul abreviat folosit in chaturile de pe internet si in mesajele scrise patrunde tot mai mult in salile de clasa din scolile din capitala. Eugenia Tipa (nume schimbat), profesoara de limba romana la un liceu din Chisinau, s-a plans parintilor elevilor sai ca acestia au inceput sa vorbeasca si sa scrie la ore exact ca pe chaturi.Potrivit profesoarei, noile tehnologii informationale au inceput sa influenteze modul in care elevii gandesc si scriu. Liceenii au adoptat un nou limbaj, cel de abrevieri, folosit de regula pentru a accelera conversatiile cand trimit mesaje scrise prin internet ori telefoane mobile, si la orele de la liceu. Acum, acest amestec de abrevieri apare si in temele pentru acasa ale elevilor si este foarte dificil pentru profesori sa descifreze ce scriu elevii. „Am intalnit si cazuri cand elevii povesteau tema data pentru acasa si nu intelegeam nimic. Utilizau tot felul de jargoane pe care de obicei le citesc pe internet”, s-a plans profesoara parintilor, rugandu-i sa ia atitudine fata de comportamentul odraslelor lor.eu kin am di skris fseakie skrisori la dziferitse institutii, ap tot ini ttrebu oleaca si-ni vin in siri si dupa asta si skriu normalvoi cum?
0