1041

Epictet - unul din filosofii mei preferati

Biografie EpictetViata lui Epictet este putin cunoscuta. Sursele vechi sunt sarace. A trait probabil intre 50-130 p. Chr. S-a nascut in Frigia (Asia Mica, zona Turciei), la Hierapolis, dintr-o familie umila. A fost adus la Roma ca sclav si a slujit in casa lui Epaphroditos, libert al lui Nero si ostas in garda de corp a imparatului. Stapanul, uimit de inteligenta sclavului sau, l-a eliberat si l-a sprijinit sa urmeze lectiile filozofului stoic Musonius Rufus. Eliberat, Epictet a profesat filozofia. Imparatul Domitian a exilat, printr-un senatus consultum, toti filozofii din Roma si din Italia. Atunci Epictet s-a retras in Epir, la Nicopolis, unde a intemeiat o scoala de filozofie. Aici l-a vizitat imparatul Hadrian. Viata lui austera si elocventa sobra au impresionat auditorii si discipolii sai.Lucrarile lui ne pun in relatie cu invatamantul stoic oral, practicat de Epictet, care, ca si Socrate, nu a scris nimic!Lucrarile lui Epictet au fost puse in circulatie de Flavius Arrianus, originar din Nicomedia, un discipol al sau, pe vremea imparatului Traian. El a stenografiat cursurile lui Epictet si ne-a transmis fidel gandul si stilul magistrului sau.(Traian Diaconescu, prefata la Epictet, Manualul si Fragmente, Editura SAECULUM VIZUAL, Bucuresti, 2002)..............................................................................................Fragmentul care m-a impresionat (la drept vorbind prima data l-am citit in engleza, apoi am gasit traducerea in romana):"Inainte de toate, din lucrurile acestei lumi, unele stau in puterile tale, altele nu. Astfel, peste parerea, dorinta, aversiunea ta, tu esti mai mare. De ce? Fiindca acestea sunt supuse vointei tale. Din contra, peste corpul, averea, faima si rangul tau, tu nu ai nici o putere. De ce? Fiindca acestea nu asculta de vointa ta."Full text aici: http://www.agonia.ro/index.php/prose/164448/index.html
0