837

NU! ynvatsa sa-l spui!

Invatati sa spuneti NUCuplu si familieDe-a lungul vietii, si mai ales in copilarie, am fost nevoiti de multe ori sa spunem „da“ atunci cand din toata fiinta noastra am fi vrut sa strigam „nuuu“! Din nefericire, multi dintre noi, atunci cand devenim adulti, nu stim ca avem acest drept. Dreptul de a spune „nu“. Nu spunem „nu“ pentru ca nu stim ca avem voie sa o facem, pentru ca ne este frica de consecinte, pentru ca ne imaginam ca interlocutorul isi va face o impresie care sa ne dezavantajeze, nu spunem „nu“ pentru ca nu stim sa ne asumam acest „nu“. Ca si cand acest „nu“ ar apartine oamenilor mari, oamenilor puternici, dominatori. Dar fiecare din noi are acest drept. Dreptul de a fi asertiv. A fi asertiv este un prim pas pentru a va reda locul principal in propria viata. Cel mai important lucru pe care il putem face pentru noi insine este sa invatam sa ne gestionam timpul, sa alegem ceea ce, cu adevarat, vrem sa facem cu timpul pe care il avem. Un prieten spunea: „Timpul este Dumnezeu!“ ...si chiar asa este. Cu totii stim ca timpul inseamna bani. Dar timpul inseamna si sentimente, actiuni, uneori compromisuri pe care le facem de dragul unor persoane... De aceea, in aceasta ecuatie - administrarea timpului, asertivitate si sentimentul implinirii - ar fi interesant daca ati face un exercitiu de constientizare si de verificare a eficientei cu care va traiti viata. Ati putea incepe prin a trai in prezent. Aici si acum. Al doilea pas ar fi sa verificati cate din obiceiurile, frazele, actiunile, raspunsurile voastre sunt stereotipice, sunt asa pentru ca asa au fost dintotdeauna. De cate ori spuneti justificandu-va: „Asa sunt eu, daca-ti convine, bine, daca nu, nu!“. Pentru ca daca faceti parte din categoria aceasta de persoane ar fi cazul sa stiti una din cele mai interesante definitii ale frustrarii: a face acelasi lucru si a astepta rezultate diferite! Unii spun ca ar fi si definitia prostiei (!)... O putem alege pe cea care ne convine mai mult. Dar indiferent ce definitie am alege, este important sa intelegem ca apa unui izvor este mai pura, proaspata si cristalina decat apa unui lac. O noua atitudine - de invingator! Apoi ati putea sa incercati sa raspundeti la urmatoarele intrebari: Cine este cea mai importanta persoana din viata mea?Cine sunt cei mai importanti oameni din viata mea?Imi investesc eu timpul in oamenii si in actiunile care conteaza cel mai mult pentru mine, astfel incat sa imi simt viata implinita, sa ma simt bine, multumit in felul in care traiesc?Cat de mult actionez conform noilor situatii din prezent si cat de mult ma las „furat“ de credinte, obiceiuri si moduri depasite de a (re)actiona care fac parte din trecutul meu si nu mai corespund, impiedicandu-ma sa fie eu insumi, autentic, curajos, mai matur? Daca nu sunt multumit de aceste raspunsuri, ce sunt dispus sa fac pentru a schimba ceva?Cum arata prezentul meu? Cine hotaraste pentru mine? Cine imi stabileste prioritatile? Pe mainile cui am lasat, de fapt, viata mea? Cat de mult trecutul si vechile comportamente imi „fura“ prezentul? Ce pot sa fac pentru a prelua conducerea vietii mele? De ce am nevoie sa pot trai o viata plina de sens? Cata putere de decizie si de actiune pot sa am?Ar fi foarte bine sa raspundeti in scris la toate aceste intrebari de evaluare pentru a controla ce faceti cu viata si deciziile pe care aveti dreptul sa le luati. Azi, aici, chiar acum, puteti face primul pas cu o noua atitudine. Atitudinea unui invingator. Si tu poti fi un om de succes. Si tu ai dreptul sa fii un om mare. Indiferent ce intelegi ca inseamna asta pentru tine si sistemul tau de valori. Aici, chiar acum! (Material realizat de Gina Chiriac, psihoterapeut la Clinica Grigorie Decapolitul din Craiova, situata in incinta Liceului de Chimie, tel. 0744 545 352)http://www.gds.ro/Cuplu%20si%20familie/2007-10-16/Invatati+sa+spuneti+NU
0