2030

Noul imn al Republicii Moldova!!!

Noul imn al Republicii MoldovaIeri discutam despre poetii nostri nationali care mai stau pe ganduri sa scrie sau sa nu scrie un imn nou al Republicii Moldova, in locul lui Andrei Muresan si Alexei Mateevici. Si, brusc, m-a fulgerat gandul: de ce sa depindem noi de hatarul poetilor nationali? De ce sa nu intru eu in istorie, de ce sa nu ocup un loc permanent in sufletul generos al mult patimitului popor? Zis si facut. M-am concentrat cum se cuvine si m-am apucat de lucru, nu inainte de a ridica stacheta valorica la cea mai inalta cota artistica posibila. Imi duduia pieptul ca o soba, imi sfaraia creierul, iar eu tot aruncam si aruncam in tigaia incandescenta a imaginatiei gramezi de substantive si verbe, adjective si adverbe, radacini, prefixe si sufixe, conjunctii, interjectii si semne de intrebare, metafore si epitete, comparatii si oximoroane, teze si antiteze… Si iata ce s-a copt pana la urma: Republica a Bucatii de MoldovaRupta din coasta Tarii strabuneAtarni ca un strugure de poamaPe harta Uniunii EuropeneSub cerdacul prezidentialCreste un liliac nationalLiliac mare, rotatDe presedintele Voronin plantatRefren:Suntem nepoteii lui LeninSi eu, si tu, si elSi daca Partidul ne cereRaspundem voios la apel Stefane, Maria Ta, Tu la Putna nu mai staMuta-te la ChisinauCa republica o duce tare greu.Eugen Doga, dupa cum am inteles din interviul din Jurnal, nu se lasa cumparat si nu vrea sa scrie melodia unui nou imn (ma intreb cu acest prilej ce rost ar mai avea sa mai continuam Anul Eugen Doga?), de aceea propun ca textul compus de mine sa fie cantat pe melodia cantecului „La Lenuta sub cerdac” sau „Smelo tovarisci v nogu” (Curaj, tovarasi, intr-un pas inainte”).Acuma stau si ma gandesc la onorariu: ce sa fac cu onorariul care mi se cuvine? Poate sa editez o carte si sa ma fac membru al Uniunii Scriitorilor? Sau mai bine imi cumpar niste icre rosii? Nu ni se dau icre rosii la casa de nebuni, desi, cu Partidul Comunistilor la guvernare, ai crede ca rosu ar trebui sa fie in voga. Imi cumpar icre, numai sa am norocul sa nu fie prea sarate. Ca sa nu risc, o sa-mi iau si o bere. Desi berea merge mai bine cu scrumbia. Nu e mai bine sa-mi iau o scrumbie? Imi iau mai bine o scrumbie, numai sa am norocul sa nu fie prea sarata. Dar cu restul banilor ce fac? Poate sa editez, totusi, o carte si sa devin membru al Uniunii Scriitorilor?
0