568

ЭЛЕКТРОННОЕ ЛИЦО МИНИСТЕРСТВА

http://logos.press.md/Weekly/Main.asp?IssueNum=717&IssueDate=17.08.2007&YearNum=29&Theme=8&Topic=21450(3:11:14 PM) Ionel: E o aiureala totalmente. Clasific acest articol ca o modalitate de promovare a imaginii lui Kunev si atat.Oameni buni: nu suntem noi chiar atat de salbatici. Am vazut shi trenuri, avioane, televizor. Asha ca sa nu se faca analiza dupa cel mai bun site guvernamental al anului 2006 - cel al Ministerului Dezvoltarii Informationale (Castigatorul locului I la concursul Webtop2006).Se jeluie ca functionarii ministerelor nu pot actualiza informatia. Posibil. Atunci cine le-a proiectat locatia? Nu functionarii sunt de vina, ci companiile care au cashtigat "cinstit" licitatiile publice si "transparente" si care la nivel de proiectare si documentare a "operelor sale" au demonstrat o incompetenta totala.Eu tare ashi vrea sa pot conta pe pretzurile cerute de Kunev - 15000$ pentru o locatie functionala si 2000 pentru una simpla chiar primitiva. De unde asa preturi, domnilor? De unde asa durate a lucrarilor peste 6 luni pentru niste convertoare, parsere si alte ciudatenii? Eu nu vad ce ai a face mai mult de 2 luni pentru un portal relativ complicat (doar nu inventezi de fiecare data bicicleta: in programare exista shi chiar ESTE INCURAJATA notiunea de reutilizare a codului program - una din postulate fundamentale ale Programarii Obiect Orientate).Vorbiti de locatii WEB sau de sisteme informatice cu interfata WEB? Ca, totusi sunt lucruri diferite si sunt sigur ca institutiile statale nu-si vor face public accesul la sistemul sau informatic, fie si cu interfata WEB.
0