920

The MATRIX

MATRIX e mai mult decat un simplu film. E o ‘poveste in imagini’ extrem de realista a situatiei actuale in care se gaseste omenirea. Marea majoritate a oamenilor au ‘vazut’ doar actiunea si scenele de lupta, trecand usor peste ideile de o valoare inestimabila transmise prin intermediul ‘povestii,’ sub forma de metafore. Am extras cateva asemenea metafore, la care am adaugat scurte comentarii. Si fiecare poate adauga propriile idei, intelegand ce se ascunde dincolo de cuvinte…. Pasajele reprezinta dialogul dintre Neo (eroul principal ce este invatat cum sa iasa din Matrix) si Morpheus (cel ce ‘evadase’ deja si ii invata si pe altii cum sa o faca). - Ce e Matrix?- Raspunsul e acolo. Te cauta. Si te va gasi......daca vrei sa te gaseasca. Cand elevul e pregatit, profesorul apare. Cand oamenii se vor satura sa traiasca in Matrix, vor vedea lumea reala dincolo de ea. E chiar in fata ochilor lor, nu mai departe. - Iei pastila albastra......povestea se termina, te trezesti in patul tau si crezi......orice vrei sa crezi. Iei pastila rosie......ramai in Tara Minunilor......si eu iti arat cat de adanc este tunelul iepurelui. Tine minte......tot ce ofer este adevarul. Nimic mai mult. Fie alegi sa vezi partea goala a paharului, fie pe cea plina. Adevarul tau este doar in mintea ta – este ceea ce crezi tu despre ceea ce se intampla. Depinzand de interpretarea pe care o dai vietii vei trai fie ‘iadul’ fie ‘raiul’. Alegeti ultima varianta – e mai profitabila….! - Matrix e peste tot. Este tot ce e in jurul nostru. Chiar si acum. Chiar in aceasta camera. Poti sa o vezi cand te uiti pe fereastra......sau cand deschizi televizorul. Poti sa o simti cand te duci la lucru......cand te duci la biserica......si cand iti platesti taxele. Este lumea care ti-a fost trasa peste ochi......sa te orbeasca pentru a nu vedea adevarul.- Care adevar?- Ca esti un sclav. Ca si toti ceilalti, te-ai nascut in lanturi......te-ai nascut intr-o inchisoare pe care nu o poti vedea, gusta sau atinge. O inchisoare......pentru mintea ta. Matrix este tot ceea ce gandim, toate ideile (meme) care ne trec prin cap. Cu exceptia gandurilor ‘optime’ ce ne arata pasii pe care trebuie sa-i urmam pentru “evadarea” din inchisoare. Matrix este tot ceea ce vorbim, ceea ce spunem. Cu exceptia cuvintelor, limbajului ce exprima pasii catre “evadare”. Matrix este tot ceea ce simtim. Cu exceptia starilor, sentimentelor adevarate ce ne apar urmand pasii catre “evadare”. Matrix este tot ceea ce facem, toate actiunile infaptuite de-a lungul vietii. Cu exceptia acelor actiuni, comportamente care sunt chiar pasii catre “evadare”. Toti acesti pasi constituie “brese” in “Matrix” – tunele sapate pe sub zidurile inchisorii catre lumea reala, un adevarat labirint in care daca nu ai harta drumului sau pe cineva care deja a iesit si s-a intors sa arate oamenilor calea, te poti rataci pe traseu. Si sunt o gramada de pericole pe acest drum. “Santinelele” (personajele din film care incercau sa-i impiedice pe eroi sa iasa din “Matrix” si aveau capacitatea de a se reface si replica, multiplica instantaneu – ceva asemanator gandurilor si emotiilor din noi) exista la tot pasul si te pot conduce pe carari gresite. - Matrix e o lume de vis generata pe computer......facuta sa ne tina sub control......pentru a schimba omul......intr-o baterie.- Nu. Nu cred. Nu e posibil.- Nu am spus ca va fi usor. Am spus doar ca va fi adevarul. Suntem ca niste baterii – transformatoare si generatoare de energie. Iar despre asta, cam atat pentru moment – desi se pot spune multe. Vedeti si filmul de desene animate “Compania Monstrilor” (Monster’s Inc.) - Oameni de afaceri, profesori, avocati, muncitori.Chiar mintile acelor oameni pe care incercam sa ii salvam.Dar pana ii salvam, acesti oameni sunt inca parte a acelui sistem (Matrix)...si asta ii face inamicii nostri.Trebuie sa intelegi......majoritatea oamenilor nu sunt pregatiti sa fie "salvati" in lumea reala.Si multi dintre ei sunt asa de inerti......atat de fara speranta, dependenti de sistem......incat vor lupta ca sa il protejeze. E mult prea dur si adevarat, si nici nu am ce spune in plus. - Nu incerca sa indoi lingura. E imposibil. In schimb, incearca doar sa realizezi adevarul.- Care adevar?- Nu exista lingura.- Nu exista lingura ?- Atunci vei vedea ca nu e lingura cea care se indoaie. Ci tu insuti. Nu exista obiecte fizice, materiale – e doar o iluzie a creierului, manifestata prin intermediul simturilor (vizual, auditiv, kinestezic, olfactiv, gustativ). Realitatea e o curgere continua a energiei si o continua schimbare de forma, in care fiintele cu constienta de sine (cum putem deveni si noi) pot modifica, dupa propria lor vointa, forme fara constienta de sine (‘obiecte’). In “Pelerinul Taoist” de Deng Ming-Dao, un maestru nemuritor ii demonstreaza acesta idee discipolului sau. - La inceput, cand Matrix a fost construita a existat un om care s-a nascut in interior......care avea abilitatea sa schimbe orice voia......sa refaca Matrix asa cum i se parea lui potrivit. El a fost cel care i-a eliberat pe primii dintre noi......si ne-a aratat adevarul. Cat timp Matrix exista......rasa umana nu va fi niciodata libera. Dupa ce el a murit......Oracolul a profetit intoarcerea sa......si ca venirea sa va insemna distrugerea Matrix......sfarsitul razboiului......aducerea libertatii oamenilor. O aluzie la Iisus Christos si posibila sa ‘a doua venire’ – dar nu ca si corp fizic, ci ca si o constienta a intregii planete care ne va ridica nivelul de intelegere si traire a ceea ce inseamna viata si universul. De fapt, aceasta se si intampla in prezent – suntem in zorii acestei epoci care va veni. - Ai stat vreodata si ai privit-o? Minunandu-te de frumusetea ei......de geniul ei. Miliarde de oameni......traindu-si pur si simplu vietile......monoton. Stiai ca prima Matrix......a fost facuta sa fie o lume umana perfecta unde nimeni nu suferea......unde toti erau fericiti. A fost un dezastru. Nimeni nu a acceptat programul. Recolte intregi (de energie) au fost pierdute. Unii au crezut ca......ne-a lipsit limbajul de programare ca sa descriem lumea perfecta pentru voi. Dar eu cred......ca specie......fiintele umane definesc realitatea lor prin mizerie......si suferinta. Asa ca lumea perfecta a fost un vis......din care creierul vostru primitiv tot incerca sa se trezeasca. De aceea Matrix a fost refacuta asa. Cel mai inalt nivel......din civilizatia voastra. Iata si aici ideea programarii (mintea umana ca si soft de calculator). Dar oare chiar sa fie adevarat ca fiintele umane nu au capacitatea de a ajunge la nivelul unde toti sa ne intelegem intre noi si sa fim fericiti ? Daca acest lucru e adevarat, asta s-ar putea intampla doar datorita pozitiei Pamantului in acest colt al universului, unde se manifesta ‘dualitatea’ – atat influente destructive cat si influente constructive asupra planetei si implicit asupra fiintelor umane. Va trebui sa ‘plonjam’ in interior in cautarea dimensiunilor ‘unitatii’ si sa le manifestam aici, in planul fizic, pentru a ajunge sa cream o lume de vis. Iar asta o poate face fiecare. - Oracolul...mi-a spus....- Ti-a spus......exact ce aveai nevoie sa auzi in acel moment. Atat. Mai devreme sau mai tarziu o sa-ti dai seama, asa cum si eu mi-am dat seama......e o diferenta intre a cunoaste calea......si a merge pe ea. E un lucru de care m-am convins si eu. Una e cand stii ceva teoretic, alta e cand traiesti experienta practica a acelui lucru. - Din nefericire, nimanui nu i se poate spune ce este Matrix. Trebuie sa o vezi de unul singur. La fel ca mai sus. Degeaba ii spui cuiva un lucru, pana nu observa el singur acel lucru (fie la el, fie la altcineva), nu-l va intelege si nu-l va pune in practica. E ceva absolut normal, la urma urmei. Intrebarea este : cand intelege omul ? Depinde de multi factori….. - Stiu ca esti acolo. Te simt acum. Stiu ca ti-e frica. Ti-e frica de schimbare. Nu stiu viitorul. Nu am venit ca sa-ti spun cum o sa se termine. Am venit aici ca sa-ti spun cum o sa inceapa. O sa inchei acum. Si apoi o sa-ti arat ceea ce Matrix nu vrea ca tu sa vezi. O sa-ti arat lumea reala......fara Matrix. O lume fara reguli si control,fara granite si limite. O lume in care totul e posibil. Unde mergem de acolo......e o alegere pe care ti-o las tie. Am ?adaptat? putin acest ultim paragraf. Matrix-ul este ‘campul contextual de contrarii’ al dualitatii. Este ‘intunericul’ fara de care nu am putea cunoaste ‘lumina’, este ‘ceea ce nu suntem noi, dar credem ca suntem – ?ego?-ul fara de care nu am putea cunoaste ‘Cine Suntem Noi Cu Adevarat-sufletul’. Este normal ca Matrix-ul sa se opuna iesirii de sub influenta sa (acea “lupta eterna intre bine si rau”) care se duce de fapt in fiecare fiinta, in mintea (gandurile) si sufletul (emotiile) sale – si, prin urmare, pe intregul Pamant si in intregul Univers. Si la fel de normal este ca si ‘lumea reala’ sa doreasca sa te atraga spre ea, pentru a-ti arata minunile sale. Pentru ca ramanerea in Matrix inseamna auto-distrugere, iar iesirea in lumea reala, auto-creatie. Matrix-ul nu este ceva rau, in sine – el este distructiv pentru tine doar in masura in care nu stii (sau nu crezi) ca el exista, si nu-i cunosti modurile in care se manifesta in corpul, gandurile si emotiile tale. Daca ii cunosti existenta si modul de functionare, Matrix-ul este un lucru bun, pentru ca il poti folosi in mod constient, ca pe opusul tau, pentru a-ti crea Sinele in lumea reala, asa cum doresti. Si fiecare dintre noi are liberul arbitru de a alege unde vrea sa “locuiasca”. Cum functioneaza Matrix-ul ? Cum se manifesta el prin fiinta noastra ? E simplu – e vorba de toate emotiile, gandurile si comportamentele care ne ‘saboteaza’ sanatatea fizica, mentala, emotionala si spirituala. Fiecare si le cunoaste pe ale sale proprii, chiar daca de multe ori le neaga – si am vorbit despre toate acestea in alte articole de pe acest site. Va invit sa vedeti acest film (sau sa-l revedeti, dupa caz) si sa constientizati ideile sale.( Marius Stan )
0