764

Ingeri deasupra Romaniei

Piesa se poate asculta aici: http://play.md/music/0bba12c1-6641-4fcb-8047-bb2b5e643f77Versurile reprezinta un adevarat manifest nationalist:Acolo sus in cer Ingerii Domnului plang,Si-aici jos pe pamant,Romania de secole-ntregi parca se frange,De dincolo aud urlete,mesaje-n agonie,A celor ce sunt din aceeasi semitie cu mine,Sunt lucruri care nu trebuie spuse,Pentru ca ei nu vor.Au legat la gura si au calcat in picioare un intreg popor.Acest organism ce sangereaza de sute de ani,Muscat de teritorii mai ceva ca imperiul condus de romani,Suntem dirijati de niste lasi,Constiintza lor e oarba,Ghidati de o uniune ca in trecut de Poarta,Aceasta este tzara mea a voastra defapt a nimanui,Locul de impact european sustinut in apa pana la genunchi,De-atata timp incercati in zadar,Lasa-ti-o moarta,Tara Romaneasca n-o sa dispara in vecii vecilor de pe harta,Au schimbat tacticile dar scopul este strigator,Cand defapt vor sa ne manipuleze cu agenti romani, politici, ca spioniFactiuni politice ce nu ne reprezinta,Iau decizii-n locul meu,Cat de bine stiu astia se ne minta,Se folosesc de faptu ca taci si-nduri,Prin santaje politice castiga teren,Acesti ucrainieni, rusi si unguri,Si ei vin aici la costume-n avioane particulare,Nemultumiti de indicii nostrii economici de dezvoltare.Nu stiu ca sute de ani am fost cotropiti si exploatati cu randu,Ei luau lectii de vals iar bunicii mei munceau cu plugu pamantu`,Reamintim de zeci de ori conditiile UE de functionare,Unui segment de populatie ce nu castiga mai mult de cateva milioane,E trist, cand spui Romania,Spui suferinta si istorie zbuciumata,Dar pana cand caci stim ca n-o sa se termine niciodata.Asta nu este libertate si nici libera exprimareCand ai mai multe sanse sa fi auzit daca strigi catre cer tare.Nu avem nevoie de suportul vostru,Avem propria esentza, ne vorbesc de independentza,Dar defapt asta presupune dependentza,Caci au gasit aici mana de lucru ieftina, si buna,Si pot sa ne ameninte exploatand saracii,Stiind ca acestia n-au curajul sa se-opunaAm ajuns slugi pe pamantul romanesc, defapt tu sti asta si d-aia taci cand eu vorbesc!Si-mi dai dreptate, si eu iti dau dreptate,Dar noua cine ne face dreptate? sau ne da dreptate?Caci trecem zilnic prin valul de aderare,Defapt tactici de manipulare,Sa tina tzara mea la departare,"Romania trebuie sa-si castige dreptul de a intra in NATO", spuneau la CNNDar am fost in primele tzari cu cele mai multe victime, in primul razboi si-n al-2leaAstea de ce nu se pun?De ce au asezat pe mormintele eroilor nostrii un strat de scrum?Au auzit ei vreodata de triunghiul de fier?De armate germane distruse de idoli disparuti ai mei si-ai tai,Pana si bulgarii hotarati mi-au spus cs in optispe` saptesapte,Ei n-au fost eliberati de romani ci di-mpotriva de rusi,Nu am crezut asa ceva,Am vrut dovezi concrete,Si am observat ca multe localitati din nordul lor,Au nume de cadre sovietice,Au murit fratii mei eliberand Ungaria,Cehia si Slovacia,Si acum ei ne umilesc la Bruxelles,Sa le fie rusine pentru asta.Bunicul meu a vazut iadul la Odessa,Si-a-ngropat pe rand camarazii ca apoi,Sa se ascunda de securitate pentru c-a luptat impotriva rusilor.Satui de razii el si toti ceilalti,Ce nu au incetat sa creada-n libertate,Si cei intorsi intregi sau doar bucati cu mintile,Puternic zdruncinate.Suntem singura tzara care a platit unui imperiudaudne de razboi,Iar fortele sovietice ucideau partizanii romani din inchisori,Asa cum ne-au ucis toti generalii,executati pentru-nalta tradare,Si cei care-au fost zdrobiti in bataie,Ca nu au divulgat locatii vizate de anihilare,Partizani din munti ce nu au acceptat dominatia paganilor,Ce ne-au blestemat dar uite ca blestemul s-a intors asupra lor,Cand acest urias rosu s-a prabusit,Sub actiunea propriei greutati,In zeci de tzari si bucatzi,Ce inca mai simt pulsul comunist,Dar care usor dispare,Si santajeaza republica moldova,Sa nu se uneasca cu noi,Este ultimul lor act de disperare,Vorbim aceeasi limba, avem acelasi sange de roman,Credeti ca o sa puteti sa separati pe harta ceea ce este defapt acelasi pamant?Va garantez ca n-o sa puteti,Avem in noi o fortza imensa,Cultivata de Sfantul Andrei.Credinta noastra a infruntat repetat fortze malefice si fizice superioare ei,Si-avem puterea sa visam si stim ca putem muta muntii,Cum au facut-o si cei dinaintea noastra,Cu sange si sudoarea fruntzii,Renastem din resturi imprastiate de istorie,Ca suntem toti pe-aceleasi unde,Si ne regrupam precum armatele romane distruse la stalingrad,In cateva secunde noi zdruncinam imperii si forme de guvernare,Nu ma intereseaza ce este in alte sectoare,Dar stiu ca noi suntem in stare sa facem fatza ideilor turnate de aceasta masina media,Ce crede ca are puterea de a ne manipula,Prin stirile lor infecte, dar nu le ies media,Nu-ti dau nimic dar iti cer cu disperare votu,Cu studii de piatza si sondaje false-si maresc contu,Patati trecutul regimentelor, da-i jigniti cu acest tip de arma,Ca soldati romani in lupte care nu va privesc ca sa castigati suportul la americani,Nu va lasati manipualti, NU FITI TAMPITI!Astia incearca sa va schimbe conceptia,orientu mijlociu devine astfel un cuib de teroristi.Lupta impotriva terorii, hrana asta miroase urat in aceasta oalaCe-ascunde defapt un razboi de dominatie globala,Pe 11 septembrie au inscenat atentatele,de parca cativa teroristi inarmati cu plastic,Pot tine sub control sute de indivizi in spate, cat de prost ma crezi??Cand tocmai casa alba scapa neatinsa,Iar celelalte tinte sunt lovite-n plin ,Acest plan nu a fost facut de catre o fiintza,Aveau nevoie de un motiv plus suportul masiv al populatiei,Sa faca din Afghanistan un crater,Au pregatit invazia si-apoi l-au inventat pe bin laden,Conduc lumea si ne joaca ca pe-o tabla de sah,Vor sa credem in George W. Bush,Distrugand imaginea lui Allah,Aceste rasturnari de situatie ma sperie,De cand e lumea eroii se nasc in glorie si-apoi sfarsesc in mizerie..Ridic steagul romanesc spre cer,Sunt mandru si trist, si spun lui Dumnezeu Multumesc ca exist aici,Mandru de faptele stramosilor mei pasesc pe aleea monumentelor care e imensa,Si-mi aduc aminte de ei,Si-ti dau o lectie pe negativ in versuri pentru zile negre pe care o vei asculta,De fiecare data cand simti ca ceva nu merge,Si te-nchini si crezi ca un bun crestin ortdox, adu-ti aminte ca totul se petrece cu un scop...
0