810

Raspuns lu' ardealeanu'

„Sa stii, ca moldovenii de la noi, mai au cel putin vreo 30 de ani sa ne ajunga la nivelul de civilizatie ce de facto, acum, in prezent in Transilvania, il avem... viziteaza, rogu-te si zona noastra si fa-ti, cat de cat o parere... de exemplu bunicii mei din Aiud (jud. Alba), au casa construita din CARAMIDA, ridicata pe la anii 1923... verifica gastronomia noastra... la ce am consumat prin moldova noastra, (Roman, Iasi, Suceava si prin satele adiacente) e un dezastru... cu privire la igiena personala si simtul proprietatii e aproape inexistent; ca si in R.M., de altfel... traiasca cooperativele!... studiaza rezultatele elgerilor de la noi... moldovenii au dat-o cu comunistii... in Transilvania a fost exact invers... stii de Proclamatia de la Timisoara?... ei bine, noi transilvanenii, am fost primii in 1991, in care am subscris cu datele din buletin asupra faptului, ca, nici un fost demnitar comunist sa nu mai acceada la putere... la voi?... he, he, he... apropo mai aveti parade fastuoase?... Cu stima,cel din id-ul, neascuns (la voi am observat ca nu prea aveti curajul ca, in datele cerute in profil sa va afisati adevaratele relatii privitoare la identitate)”R/s:1. Mai cioclej, daca e sa vorbim despre constructiile din Transilvania, nu ar trebui sa uiti faptul ca ati fost fututi de catre unguri o lunga perioada de timp. Cand acest teritoriu a fost in componenta Imperiului Austro-Ungar, acolo au fost efectuate anumite „investitii” (mai mult contructii).2. Care igiena? Te rupe? Chestiunea data tine de simtul personal a fiecarei persoane, ci nu de natiune sau regiune.3. Cine a fost Ax-dru Ioan Cuza? cel care a infaptuit Unirea, ardelean? Dar Mihai Eminescu, Ion Creanga, etc... (nu am de gand sa ti-i enumer pe toti). Cine a fost desemenat cel mai mare roman? tot un ardelean? nu, ci anume moldoveeanul Stefan cel Mare. Anume literatura din spatiul Tarii Moldovei a stat la baza dezvoltarii intregii literaturi romane in ansamblu. Care literatura in Ardeal, in timp ce aveti un „acsant” de mama dracului. Daca pleci intr-o localitate rurala in Ardeal, ai parte de foarte multe exprimari, si in general vorbirea orala infectata cu „ghe, ehe, mehe, etc”. Intreaba un bucurestian, care vorbesc mai clar si mai pe intelese? ardelenii sau moldovenii? Am avut ocazia sa fac cunostinta din un muntean, a venit in vizita. A zis ca ne luand in calcul utilizarea rusismelor de la noi, vorbirea romanesca este destul de clara, in comparatie cu ardelenii din interiorul Romaniei.4. Daca nu ai stiut, anume Marele Adunari Nationale de la Chisinau i-au „inspirat” si pe cei de peste Prut. Nu uita cine a tinut turcii ca sa nu intre in Europa, tot ardelenii? Ati stat frumusel cand v-au ocupat austro-ungarii si apoi cand v-a eliberat Antonescu. Mai consulta-te tatae, inainte de a posta prostii ;) 5. Parade nu avem, pentru a organiza astfel de manifestatii este nevoie de surse financiare. Pe langa aceasta, noi suntem cam „paliti la cap” si nu avem nevoie de parade, descarcam ilegal de pe net informatii (filme, muzica, soft). Nu am ajuns inca la nivelul idealului ardelenesc ca sa procuram ca fraierii produse pentru unica folosinta la pretul unui abonament lunar de internet ;)
0