1127

filmele romaneshti vor fi traduse in limba moldoveneasca :D

February 21, 2007 Blogerii din Republica Moldova vor sa elimine alfabetul chirilic din pagina moldoveneasca de pe enciclopedia on-line Wikipedia. Acestia au demarat o actiune online pentru stringerea semnaturilor, cu scopul introducerii alfabetului latin pentru “limba moldoveneasca”. In timpul dezbaterii online, tinerii basarabeni si societatea civila de la Chisinau discuta despre impunerea subtitrarii filmelor in limba oficiala a statului - moldoveneasca. Conform informatiilor de pe blogul basarabean Mihai Moscovici, Comisia parlamentara pentru cultura, stiinta si educatie, tineret, sport si mass-media va elabora un proiect de lege pentru dublarea filmelor din cinematografele din Republica Moldova in limba romana. „Nu vom renunta la ideia traducerii filmelor in limba de stat, pentru ca situatia existenta incalca grav drepturile omului”, a afirmat seful comisiei parlamentare, Victor Stepaniuc.Tot de la blogeri aflam ca proprietarul cinematografului „Patria” din Moldova, Victor Shelin considera o astfel de decizie inoportuna deoarece firma sa detine un contract direct cu Hollywood pentru dublarea tuturor filmelor in limba rusa. Acesta a adaugat ca drepturile de autor nu permit subtitrarea acestora in limba romana. Mihai Moscovici scrie pe blogul sau ca ” majoritatea moldovenilor vorbesc rusa. Daca nu toti vorbesc fluent 100%, cel putin 95% inteleg rusa perfect. Moldova1 difuzeaza multe filme franceze care sunt traduse in house. Nu subtitrate, ci sonorizate in romana. Cand eram acasa si se intampla sa dau la Moldova1 in timpul vreunui film, totdeauna auzeam glasul lui Porubin. In plus, traducerea in rusa e mult mai profesionista decat traducerea facuta de Moldova1. Personal, nu ma deranjeaza sa vizionez filme in romana, rusa sau engleza, insa cred ca un segment considerabil de moldoveni ar prefera sa vada un film tradus in rusa decat sa urmareasca subtitrele. Eu sunt 100% pro traducere in romana, sau subtitre, insa cred ca este o intrebare buna pentru un sondaj nou pe acest blog“.In acest moment, foarte multi basarabeni (ne referim la cei care au Internet) participa la sondajul penibil.interesant care din voi o votat aaaaaa ? ian rabdi calitisi
0