2285

Poezie personala

Declaratie de dragoste Cum as putea sa fac ceva, Tu ca sa vii sa fii a mea, Cu animale-asa ca tine , Nu merita sa faci ceva, nu tine. Un dobitoc prost si debil, O fiara murdara si-un dement copil, La derbedei din toata lumea, De-ai sta in frunte ti-ar sta bine. Te porti mereu asa usor, Idioata salbatica cind te vad mor, Si nu stiu cum sa te lovesc, Ca sa-ti arat ca te iubesc. Am obosit de tine proasto, Om terminat in viata asta, Dar vreau sa vii,sa fii aici, Eu sa pocnesc iar tu sa plingi.Dumitru Boscotiberium@mail.ru Padurea cu draci Din umbra umbrei la copaci, Se plimba coarne a doi draci, Ei cauta privirea ta, Cind o gasesc dispare ea. Padurea are si cimpii, Pe ea alearga trei copii, Acei doi draci ii urmaresc, Si gherele le pregatesc. Unul din ei deja e gata, Invirte gitul si-i moarta fata, Alti doi baieti sau speriat, Pantalonasii i-au udat. Baietii urla si-apoi mor, In cimp gasim oasele lor, Aceasta e padurea neagra, Cu draci cu blana si mai neagra.Dumitru Boscotiberium@mail.ruPlimbarea nocturna Am iesit odata noaptea, Sa imi plimb mintea desarta, Pe strazile din Bucuresti, In lume altele nu vezi. Umblind asa eu vad si-ascult, O fata mica s-a perdut, Iar plinsul ei se auzea, Si-n Iasi, Si-n Cluj, si-n Suceava. Doream eu doar s-o linistesc,Dar ea tot tipa si-o trasnesc,Si o trasnesc atit de tare,Ca-i zboara corpul in canale.Acolo-ndata o gasesc,Ea tot urla :”Traesc,Traesc”,Sa stii ca n-o sa mai traesti,Pe mine de ma intilnesti,Spunindu-i asta eu o pup,Si de picioare o apuc,Ca dupa asta cu avint,Sa zboare fata intr-un stilp.Dumitru Bosco tiberium@mail.ruCatre cititor Cititorule eu stiu, Tu citesti ce eu iti scriu, Eu iti scriu ca te omor, Te tai acum cu-al meu topor. Arunc picioarele-ntroparte, Si miinile-n aceeasi parte, Iar capul eu o sa-l pastrez, Sa bucure al meu el vaz. Cum bucura acum cindva, Rinichi,plamini si altceva, Ca ochi ,urechi si limbi taiate, De le prajesti pot fi mincate. Cititorule de-ai sti, Cit de gustos tu poti sa fii, La mine singur ai veni, Ca sa ma rogi sa fii taiat, Iar dupa asta consumat.Dumitru Boscotiberium@mail.ru Astepti Sunt nopti in care, Tu cu rabdare, Intreaga luna, Te uiti la luna. Si numeri stele, Te perzi in ele, Asteti ca focul, Scinteia locul. Mormintul groapa, Sicriul gata, Crucea si piatra, Anul si mortea. Astepti ca timpul, Sa-si scurga gindul, Sa faca pasul, Al vietii ceasul.Dumitru Boscotiberium@mail.ru-------------------------------------------------------------------------------------------------Autorul nu are la moment acces la forum deaceea daca aveti careva comentarii, pareri va rog sa=i scrieti pe mail> tiberium@mail.ru
0