827

Bednie studenti =)))

•autor: Mariana RATACurtile universitatilor si trotuarele din apropierea lor s-au transformat in ultimii ani in adevarate parcari. Dar nu numai pentru automobilele profesorilor, ci mai ales pentru masinile luxoase ale studentilor.Mercedes-uri, BMW-uri, Lexus-uri - acestea sunt mijloacele de transport ale multor tinerii care studiaza astazi la universitati. Unii dintre ei sustin ca masinile le-au fost daruite de parinti, iar altii spun ca le-au cumparat din propriii bani.Desi studentii cu automobile se plang ca sunt invidiati de multi profesori, rectorii acestor institutii afirma ca se bucura pentru ei.Topul masinilorPotrivit unui sondaj realizat printre studentii de la mai multe universitati din Chisinau, cele mai frumoase si mai scumpe automobile le au tinerii care invata la Facultatea de Drept, Universitatea de Stat din Moldova (USM). Pe locul doi in acest top se plaseaza masinile studentilor de la facultatile de finante si business si administrarea afacerilor de la Academia de Studii Economice din Moldova (ASEM). Locul trei il impart intre ele masinile ale caror proprietari isi fac studiile la universitati private si la Facultatea de Relatii Internationale, Stiinte Politice si Administrative, USM. Participantii la sondaj au explicat cam asa aceasta situatie: „La aceste facultati taxa de studii este mare si dintre cei saraci nu prea ajung sa invete la ele”.Masinile scumpe daruite de parintiCei mai multi dintre studentii care conduc masini mai scumpe de 6 mii de dolari ne-au marturisit ca „jucariile” (asa isi numesc ei automobilele – n.r.) le-au fost daruite de parinti. „Eu sofez de la 16 ani. Doi ani am condus cu frica in san pentru ca nu aveam inca permis, dar de la 18 ani nu ma mai despart de masina”, ne-a spus Oleg Rusu, student la USM, Facultatea de Relatii Internationale. Tanarul in varsta de 22 de ani este proprietarul unei Honda Prelude, care este evaluata astazi la pretul de 6-7 mii de euro. Oleg nu lucreaza si nici nu a lucrat niciodata, pentru ca zice el zambind: „Am tot timpul pentru asta, acum sunt student”. Masina i-au cumparat-o parintii si tot ei acum ii dau bani pentru a o intretine. Cum e sa mergi in troleibuz, Oleg nu stie pentru ca nu a urcat niciodata intr-un troleibuz, dar si cu microbuzul a uitat de cand a mai mers.A lucrat doua veri pentru masinaExista insa si studenti care si-au cumparat masini pe bani proprii. Ana Poiata, studenta la Facultatea Banci si Burse de Valori, ASEM, ne-a marturisit ca a lucrat doua veri in SUA pentru a-si cumpara un Volkswagen Golf de 2800 dolari. Desi suma nu e mare pentru salariile din America, tanara sustine ca a cheltuit multi bani pentru a ajunge acolo. In plus, ea singura isi achita taxa pentru studii, de 6000 de lei pe an. „Mi-am cumparat masina toamna asta. Chiar in prima saptamana dupa ce m-am intors din SUA. Am pus de-o parte si niste bani pentru intretinerea automobilului. De la parinti nu pot cere bani pentru benzina pentru ca ei si asa abia se descurca”, ne-a explicat Ana, care sustine ca a visat toata viata sa aiba automobil.Pe rectori nu ii deranjeazaSolicitati de JURNAL, rectorii USM si ASEM au declarat ca nu ii deranjeaza faptul ca studentii vin la studii cu masina. „La USM, cei mai multi studenti cu automobile invata la Facultatea de Drept. De aceea, atunci cand am construit noul bloc de studii pentru aceasta facultate am facut si o parcare cu doua niveluri”, a spus rectorul USM, Gheorghe Rusnac. El a mentionat ca se mandreste ca studentii au automobile, deoarece aceasta inseamna ca, in cazul multor cetateni, nivelul de viata a crescut.Grigore Belostecinic, rectorul ASEM, ne-a marturisit, la randul sau, ca desi el personal nu are masina intelege ca societatea nu este uniforma. „Multi studenti de la noi lucreaza si au salarii mult mai mari chiar decat mine. Ei isi pot permite sa-si cumpere si sa intretina o masina mai buna decat a profesorilor”, a spus Belostecinic, adaugand ca pentru unii studenti masina reprezinta un obiect de fala. El ne-a zis ca stie un student care locuieste la 100 de metri de la ASEM, dar vine la ore cu masina parintilor. http://www.azi.md/news?ID=42107nah trebu sa platesti la univer daka singur pot sat kumperi unu si sa skot bani di pi altii!? =)))
0