1191

Adevarul despre democratia americana

"Pe o perioada de trei saptamani pe parcursul lunilor iunie si iulie am vizitat in calitate de persoana privata cateva orase de pe coasta de est a SUA . Cele mai importat de mentionat sunt: New York, Washington, Atlanta si Miami. In aceasta incursiune am avut ocazia sa interactionez cu persoane din diverse medii sociale si in diverse contexte. Am urmarit media Americana si ori de cate ori am avut interlocutori care sa-mi permita acest lucru, am pus intrebari; multe.Dupa trei saptamani petrecute la fata locului si dupa doua saptamani de rumegat informatia acasa, am ajuns la cateva concluzii personale privitoare la America, dar pe care am sa vi le prezint dumneavoastra ca pe niste ipoteze, pentru ca nu imi permit sa presupun ca veti impartasi in mod automat punctul meu de vedere.Ideile pe care vi le aduc in atentie se refera in special la mediul socio-politic american, pentru ca aceasta tema este mai apropiata de interesul acestei liste de discutii:- America nu este o democratie;- America este cel mai puternic (bogat si inarmat) si activ stat totalitar in acest moment de pe glob, ceea ce-l face a fi si cel mai periculos pentru mediul international;- America sa afla in pragul perioadei sale de apogeu ca putere mondiala. Dupa modelul celorlaltor puteri care s-au succedat dea lungul istoriei, ne aflam aproape de momentul in care va incepe sa faca "prostiile" care ii vor aduce si declinul, intr-un final.Cum de am ajuns la aceste concluzii? In timp. De aceea pentru mine nu a existat un soc al revelatiei pentru ca "descoperirile" s-au succedat in timp iar legaturile dintre ele pentru a forma imaginea de ansamblu s-au format treptat.Va datorez explicatii, asa ca sa incep cu:1. Sistemul politicSistemul politic bipolar adoptat de ei reprezinta o varianta facila prin care interesul economic poate dicta Politica. Mediul economic (operatorii economici de mare anvergura - oligarhii) investeste la fiecare alegeri in ambele partide aflate in competitie, asa ca indiferent de rezultat, acesta este intotdeauna satisfacator pentru investitori. Este ca si cum ai putea paria la jocul de ruleta si pe rosu si pe negru, astfel incat indiferent de numarul pe care a cazut bila, tu esti castigator.Politicienii sunt marionete manuite de oamenii cu bani care i-au finantat sa ajunga acolo, iar in cazul in care marioneta nu mai asculta de comenzi, exista suficienti bani cu care aceasta sa fie distrusa prin inscenarea unui scandal public care sa-i compromita cariera sau si mai mult decat atat.In consecinta, indiferent de cine sunt cei pe care-i voteaza alegatorii, in spatele lor se afla alti mereu aceeasi oameni, cu aceleasi interese constante in timp, si cu o agenda evident diferita de cea a populatiei. In plus, puterea celor care detin puterea economica este atat de mare incat pot influenta in mod direct decizia alesilor in timpul mandatului acestora.De aceea, fara alegeri (posibilitatea de a alege intre optiuni multiple, sau macar doua diferite) nu putem vorbi de reala democratie.Am ajuns sa cred ca in America economicul plateste spectacolul politic servit cetateanului, mimand democratia doar pentru a legitima guvernarea in ochii poporului. Probabil ca au facut un calcul economic in urma caruia au ajuns la concluzia ca este mai ieftin sa finantezi mimarea democratiei decat sa finantezi institutiile unui stat politienesc care sa tina in ordine si liniste un popor care lupta pentru libertatea sa...2. Liberatea presei si liberatea de expresiePresa este libera, dar cu o limita. Poate sa spuna/scrie despre ce vrea ea cu o exceptie: lucrurile sensibile care nu convin celor care o detin si care sunt aceeasi care controleaza si lumea politica. Nu e nici o problema daca unele lucruri mai scapa catre public; este de ajuns ca ele nu sunt preluate, reluate si transformate in campanii de presa.Exista si liberate de exprimare, dar ce folos insa daca nimeni nu te asculta. Piata este atat de inundata de informatie iar adevarurile sunt atat de amestecate cu minciuna incat poti sa strigi in gura mare si cele mai mari enormitati despre guvernare ca nu conteaza... Oamenii sunt vaccinati impotriva lucrurilor pe care nu le convine sa le auda (care ies din tiparele gandirii lor formaliste) sau sunt prea ocupati in goana dupa un standard cat mai ridicat de viata pentru a mai asculta la cei din jur.O mass-media in care accesul la informatiile sensibile este controlat si o societate in care vocile independente sunt prea slabe pentru a ajunge la urechile publicului larg nu sunt un mediu bun pentru democratie.Cred acum ca intrega framantare deliberativa care caracterizeaza la nivel cultural societatea americana, in alte cuvinte manifestarea libertatii de gandire si a libertatii de exprimare, este un fenomen ineficient in raport cu fenomenele care au loc la nivel macro-politic. Existenta libertatii de exprimareare in acest context mai are doar un singur rol major, si acela pervers: creearea iluziei unei societati libere.3. Poporul american drogatDrogul americanului de rand este: "stilul de viata american".Acesta (drogul) are trei componente:- iluzia ca traiesti intr-o societate democratica (vezi pct.1)- liberatea de gandire si iluzia ca "pararea ta conteaza" cu adevarat (vezi pct.2)- nivelul de trai ridicat pe care statul este capabil sa il ofere (cu asta trebuia sa incep)Am fost profund uimit de autosuficienta americanului mediu, de modul in care el crede ca America este cel mai binecuvantat petec de pamant de pe glob, de faptul ca se crede norocos ca are un astfel de guvern care ii furnizeaza un standard de viata ridicat spre deosebire de ceea se intampla in tot restul lumii - inclusiv Europa - unde oamenii sunt mai saraci si nu au fost binecuvantati de "modul american de viata".De aceea, legatura lor cu statul, indiferent de cine se afla la guvernare, este una foarte stransa inclusiv la nivel emotional, pentru ca ei sunt recunoscatori statului pentru viata pe care le-o furnizeaza si se asteapta, tot de la stat, ca stilul de viata sa le fie prezervat, uneori cu costuri acceptate in mod constient si cu simt pragmatic: reducerea libertatilor individuale, interventii militare in afara granitelor tarii.Nu m-am mirat ca am gasit un discurs dublu/paralel al guvernului american: unul de uz extern (cel pe care il stiam deja) si unul de uz intern, dar am fost surprins de pragmatismul discursului intern axat pe "apararea cu ORICE PRET al stilului de viata american".Cu acest mandat primit in alb de la cetatenii sai, guvernul american are o libertate de miscare incredibila in politica internationala.Masina de propaganda Americana este infernala, in care se fac remarcate CNN-ul si Hollywood-ul (de acesta din urma nici nu mai e nevoie sa zic nimic)Ceea ce primim prin cablu majoritatea dintre noi sunt programele "CNN International Europe/Middle East/Africa". Stirile CNN-ului de uz intern (CNN North America) sunt o combinatie intre "stirile de la ora 5", fashion, buletinul meteo despre uragane si bineinteles "America pe un cal alb impartind in intreaga lume democratie pe paine, sub comanda bravilor sai conducatori".4. Institutiile statului de dreptAcestea functioneaza ca la carte pana intalnesc doua anomalii:- oamenii bogati- oamenii din sistemSpre exemplu, atunci cand se pune problema scoaterii de sub incidenta justitiei a unor persoane influente cand se intampla ca ele sa "calce stramb". Exemple de magnati implicati in accidente mortale de masina pentru pieton sau captura masiva de droguri in avionul personal si proprietarul facut scapat, sunt unele din povestile care frustreaza din cand in cand viata americanului de rand. Faptul ca si la noi oamenii puternici (vezi sotie de senator care ucide cu masina) sunt facuti scapati de catre sistem nu ne transforma intr-o tara inapoiata ci, dimpotriva, intr-o tara "in rand cu lumea".Daca cineva protesteaza, se aplica punctul 2: adica protestezi pana te plictisesti dupa care te descarci la urmatoarele alegeri cand ti se ofera iluzia ca poti sa te razbuni alegandu-i pe "ceilalti".Rezumand si avand in vedere cele spuse anterior:- proces electoral care doar ofera iluzia unor alegeri- presa controlata pe subiectele cu adevart sensibile- libertate de exprimare care doar ofera iluzia eficacitatii sale- nivel de trai ridicat- masina de propaganda extrem de puternica- inegalitatea cetatenilor in fata statuluiimi formeaza imaginea unui stat totalitar dupa un model nou, in care tiranii au invatat din lectiile istoriei:"nu e de ajuns sa dai poporului paine si circ ci trebuie sa dai poporului paine si circ in cantitati SUFICIENTE si sa le servesti in paralel cu o doza de iluzie a libertatii".Asta cred eu ca sa intampla in America in momentul de fata...... iar daca mai avea cineva vreo iluzie in legatura cu dorinta Americii de a promova democratia in lume iata o realitate: o tara aflata sub dictatura autohtona (nationala) este mai greu de cumparat, pe cand intr-o tara cu economie de piata libera (care vine la pachet cu democratia) totul devine de vanzare. "
0