633

Moldoveni-Aborigeni:))

Francezii cred ca Moldova e undeva prin ... Rusia Ma numesc Andrei. Am 19 ani, sunt nascut la Chisinau si imi fac studiile peste hotare, in Franta. Chiar si departe de Moldova citesc intotdeauna ziarul FLUX deoarece e singurul ziar care arata adevarata realitate a Republicii Moldova. Republica Moldova este un stat independent deja de 15 ani. Deseori tinerii de seama mea, de 18 -25 de ani, se intreaba la ce ne serveste aceasta independenta? Ce schimbari sa-u facut in aceasta perioada? Adevarul este ca pe plan economic, social si politic Republica Moldova inca nu a gasit cheia succesului. Suntem cea mai saraca tara din Europa. O tara in care traficul de fiinte umane infloreste pe zi ce trece, in care oamenii pleaca la munca peste hotare, in care nu-si pot gasi loc intr-o astfel de societate. Recent, in Sudul Frantei a fost efectuat un sondaj de opinie din care am aflat, in mod surprinzator, ca o buna parte dintre francezi cred ca Republica Moldova este situata in Africa. Aproximativ 92% nici nu stiu ca exista o astfel de tara si doar 8% au auzit ceva despre Republica Moldova. Dar stiti ce? Aceste 8% procente de francezi spun ca Republica Moldova se afla undeva prin Rusia. Uneori mai intalnesti un european care stie ceva despre Republica Moldova. Stie ca Republica Moldova este tara satisfactiilor sexuale. E tara unde oamenii pentru 300 de euro sunt gata sa isi vanda organele, ba chiar tot corpul. Si bineinteles, „gratie” Partidului Comunistilor, mai stie ca Republica Moldova se considera o tara europeana care bate la poarta Uniunii Europene si se roaga in genunchi pentru un loc in comunitatea europeana. Asta e imaginea noastra peste hotare. Cred ca actuala guvernare nu este in stare sa schimbe aceasta imagine, pentru ca nu este in stare sa schimbe lucrurile din interiorul tarii. Majoritatea moldovenilor spera ca odata si odata va venit la putere o persoana care va schimba radical situatia. Dar moldovenii au fost si raman a fi doar niste visatori. Nu sunt firi pragmatice. Asa ca atata timp cat visul moldovenilor nu a capatat si un mecanism de aplicare, trebuie sa ne „multumim” cu actuala putere. Flux, 6 noiembrie
0