2500

Poezii, cantece, expresii, fraze etc. patriotice... :)

prima... cum sa nu fie de-ale lui eminescu :)Ce-ti doresc eu tie, dulce RomanieCe-ti doresc eu tie, dulce Romanie,Tara mea de glorii, tara mea de dor?Bratele nervoase, arma de tarie,La trecutu-ti mare, mare viitor!Fiarba vinu-n cupe, spumege pocalul,Daca fiii-ti mandri aste le nutresc;Caci ramane stanca, desi moare valul,Dulce Romanie, asta ti-o doresc.Vis de razbunare negru ca mormantulSpada ta de sange dusman fumegand,Si deasupra idrei fluture cu vantulVisul tau de glorii falnic triumfand,Spuna lumii large steaguri tricoloare,Spuna ce-i poporul mare, romanesc,Cand s-aprinde sacru candida-i valvoare,Dulce Romanie, asta ti-o doresc.Ingerul iubirii, ingerul de pace,Pe altarul Vestei tainic surazand,Ce pe Marte-n glorii sa orbeasca-l face,Cand cu lampa-i zboara lumea luminand,El pe sanu-ti vergin inca sa coboare,Guste fericirea raiului ceresc,Tu il strange-n brate, tu ii fa altare,Dulce Romanie, asta ti-o doresc.Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie,Tanara mireasa, mama cu amor!Fiii tai traiasca numai in fratieCa a noptii stele, ca a zilei zori,Viata in vecie, glorii, bucurie,Arme cu tarie, suflet romanesc,Vis de vitejie, fala si mandrie,Dulce Romanie, asta ti-o doresc!
0