1159

„Na hren s pleaja!”

Cu ocazia inaugurarii Complexul memorial „Eternitate” presa a scris despre victimele acestuia - oamenii ce locuiau in casele din prejma, care urmau a fi demolate in conditii cu totul inechitabile. Indicatiile de a fi demolate veneau direct din partea presedintelui V. Voronin. Recent am intrat in posesia unui reportaj filmat cu ocazia vizitei lui V. Voronin la respectivul complex. Aratand spre casele ce urmeaza a fi demolate, Voronin, furios a declarat: “. Iaca paretii la un nivel asa si meargi, daci vor si stai aicea. Daca nu, na hren s pleaja si s-o terminat tati discutia!”.Aceasta cu adevarat “prezidentiala” indicatie – “na hren s pleaja!” – vorbeste despre toate: si despre “cultura” lui Voronin, si despre atitudinea lui fata de cetateni si fata de sfanta proprietate privata. Daca va tine-o tot asa, cu festivaluri ale vinului, cu hramuri si reconstructii de manastiri, ne putem astepta, ca, la un moment dat, Voronin sa ne spuna noua, la toti: “Na hren s pleaja!” De aceea, poate i-o luam inainte si-i spunen noi “Na hren s pleja!”, tovarase Voronin, “si s-o terminat tati discutia!”?P.S.: Ne este oarecum sa traducem aceasta expresie in romana. Am dori s-o traducem in engleza, ca sa afle si la Bruxelles despre “cultura” si “democratismul” presedintelui “proeuropean” Voronin, dar nu cunoastem engleza pana la asemenea nuante. Daca se gaseste vreun cititor care ne-ar putea ajuta cu traducerea in engleza, i-am fi sincer recunoscatori. (Cronicar)timpu'mede
0