1505

politie, discoteca, batai, italia.... :)

Pentru ca scuipa la discoteca, un tanar s-a ales cu comotie cerebrala In seara de 7 octombrie, la o discoteca din Calarasi, Ion Gavrilita, in varsta de 23 de ani, s-a incaierat cu Veaceslav Banzari, un politist imbracat in civil, care nu se afla in serviciu. Banzari si-a chemat niste colegi, care l-au dus pe Ion la sectia de politie, unde i s-a intocmit proces-verbal de „nesupunere”. Dupa „comunicarea” cu oamenii legii, tanarul a ramas fara cativa dinti si s-a ales cu o trauma cranio-cerebrala.Ion a venit intr-o vacanta de doua saptamani din Italia, unde munceste cu acte in regula. El afirma ca, in seara in care s-a dus la discoteca, Banzari, aflandu-se in stare de ebrietate, l-a acostat fara vreun motiv. Gavrilita sustine ca bataia a inceput-o politistul, iar el s-a aparat. Olga Gavrilita, mama victimei, spune ca a aflat despre cele intamplate cu fiul ei de la niste cunoscuti de-ai acestuia si ca, desi era trecut de miezul noptii, a mers sa-si caute baiatul. La sectia de politie usa era deschisa si femeia a vazut cum oamenii legii il loveau in cap pe Ion. „El spunea ca nu va semna nimic in lipsa mea, iar politistii il fortau sa o faca. Le-am cerut sa-l elibereze, dar ei mi-au zis ca n-au terminat si l-au dus in subsol”, povesteste Olga Gavrilita. A doua zi, ea a depus o plangere la Procuratura. Procurorul Mihai Criotoru a facut un demers la politie si, in aceeasi zi, Ion a fost eliberat.Mihai Criotoru ne-a comunicat ca cerceteaza cazul, asigurandu-ne, totodata, ca nici Gavrilita „nu este usa de biserica”. Procurorul sustine ca ambii se aflau in stare de ebrietate si ca harta lor este inregistrata pe casete video, in barul unde a avut loc incaierarea existand camere de luat vederi. „Deocamdata nu am studiat materialele video, dar stiu ca Gavrilita a fost cel care a lovit primul si isi are vina lui, la fel cum si politistii sunt vinovati ca au procedat astfel”, ne-a spus procurorul.Solicitat de TIMPUL, Pavel Voicu, comisarul de politie din Calarasi, ne-a declarat ca e putin probabil ca Veaceslav Banzari sa fi fost in stare de ebrietate. „Am citit explicatia mamei lui Gavrilita, care scrie ca fiul ei i-ar fi povestit ca scuipa pe jos in sala de discoteca., iar politistul i-a facut observatie. Drept raspuns, Gavrilita l-a lovit pe Banzari, care s-a prezentat si l-a avertizat. N-are importanta ca era sau nu la serviciu, fiindca el a incercat sa curme un act de huliganism. Chiar si mama lui confirma ca „fecioru-meu i-a tras doi pumni politistului”.Dosarele celor doi se afla acum la procuratura Calarasi, care urmeaza sa stabileasca cine este vinovatul.timpu'
0