591

Optimizare

Am un proiect de shopping. Are peste 500 categorii si ~ 200.000 produse in DB. E pus pe un server care are un 2.4 1gb RAM si se misca destul de greu. In momentul in care trebuie sa afiseze acele 500 categorii si sa contorizeze cite produse per categorie devine un fenomen anevoios ex ( Calculatoare (1254) ). Tabela cu Datele despre produse are ~ 40 MB. De ceva vreme am apucat sa fac cash la tot ce se putea num. produse per categorie, per producator etc. si merge mult mai repede. Acum intrebarea pentru toti cunoscatorii in special pentru cei cu practica in proiecte mari si foarte mari: Care sunt elementele cheie la care atrageti atentia in asemenea gen de proiecte? Cum calculati viteza de incarcare a paginii si cantitatea de resurse consumate? Care ar fi numarul maxim de coloane intr-un tabel ( eu de exemplu am unul cu 150 coloane in care am si INT si BLOB si TEXT stiu ca nu e corect dar e de pe vremea cind eram boboc)? E mai bine sa fie un tabel cu mai multe coloane sau e mai bine mai multe tabele si mai multe SELECTURI respectiv?Sa punem punct intrebarilor cu o ultima intrebare: Cind va apucati de un proiect complex care sunt pasii si la ce anume atrageti o atentie deosebita? Ok, pentru cei care intrebarile de sus par prostesti sa se gindeasca la vremurile cind cautau si ei raspuns la ele, un lucru e clar nu vreau sa fac ceva la care sa am de schimabat la el peste 6 luni din nou.
0