949

functie in C++ de adaugare a elementului in lista

{int aux; cur=new mail; printf("Introdu Numele si Prenumele: "); gets(cur->stud); printf("Introdu username: "); gets(cur->user); printf("Introdu facultatea "); gets(cur->fac); printf("Introdu virsta: "); scanf("%d",cur->virsta); junk(); if(head==NULL) {head=cur; head->prev=NULL; head->next=NULL; tail=head; continue; }printf("1.Plaseaza la dreapta\n");printf("2.Plaseaza la stinga\n");scanf("%d",&aux);junk();switch(aux){case 2: {cur->next=head; head->prev=cur; head=cur; cur->prev=NULL; break; }case 1: {tail->next=cur; cur->prev=tail; tail=cur; cur->next=NULL; break; }default: continue;} break;}Iaca asa baida am facut si lucreaza normal direct in program....numa ca mi-o spus ca trebu de pus intr-o functie ceea ce la mine nu se primeste....cine poate sa ma sfatuie cum sa fac asta? Dupa cum ma gindesc eu, functiei trebu de dat parametrii *head, *tail, si *cur si asta e tot...insa imi da eroare, imi spune ca declararea parametrilor nu poate sa inceapa cu o variabila de tipul meu structura...:(((
0