845

Traistariu: "Cu < Banana > castigam Eurovisionul"

25 mai 2006Desi crede ca s-a votat "in bascalie", Mihai considera concursul de la Atena o trambulina pentru succesul sau international. Dupa experienta Eurovision, Mihai Traistariu vorbeste despre "efectele" concursului estimand ca, daca ar fi concurat cu celebra piesa "Banana" a trupei Valahia, ar fi fost mai castigat, devenind un fel de Lordi in varianta amuzanta. EVZ De la cine te-ai asteptat sa primesti puncte? Mihai Traistariu De la cei care mi-au dat: Spania si Moldova, de la care am primit punctaj maxim, Portugalia si Israel, care mi-au acordat zece puncte, pentru ca si acolo sunt multi romani, Malta, Cipru si Slovenia, pentru ca am promovat piesa acolo. Noi nu avem vecini care sa ne acorde puncte, in schimb ne voteaza masiv comunitatile de romani de afara. O surpriza neplacuta a fost punctajul acordat de Grecia, unde am fost foarte bine promovat: doar 7 puncte. Cum iti explici? Grecii m-au considerat principalul adversar al Annei Vissi si, probabil, mi-au acordat mai putine puncte, ca sa castige reprezentanta tarii lor, ceea ce nu s-a intamplat, pana la urma. Alegerea europenilor a socat pe toata lumea. Tu pe cine-ai fi vazut castigator? Din toate punctele de vedere ar fi meritat sa castige Anna Vissi. Crezi ca Eurovisionul mai e un concurs important? Mai lanseaza vedete? Eu am primit foarte multe oferte tocmai pentru ca am participat la Eurovision. Aici m-am facut remarcat. M-au contactat cei de la Bilboard Magazine, sa-mi spuna ca eu meritam sa castig. De asemenea, cea mai mare casa de discuri din lume, Universal, a contactat casa de discuri cu care colaborez, Roton, si mi-au propus sa semnez cu ei pentru promovare in toata lumea. In plus, voi avea concerte in mai multe tari din Europa, voi face un duet cu Anna Vissi, iar unul dintre compozitorii lui Jennifer Lopez mi-a propus sa-mi scrie cateva piese. Am, deci, toate motivele sa cred ca este cel mai important concurs european. Am participat la multe festivaluri in strainatate, pana acum, dar nu m-au ajutat cu nimic. Am luat trofeele si niste bani cat sa-mi schimb o roata la masina. Ce masina ai? Peugeot decapotabil, 206 CC. Imi plac masinile sport. Poate anul viitor vei avea un Ferrari. Ma intereseaza cel mai mult recunoasterea pe plan international. Banii nu conteaza in acest moment. Am o casa, am o masina, iar daca va fi sa am mai mult, cu-atat mai bine. Au fost foarte multi romani, din tara si din strainatate care te-au sustinut, dar si voci care ti-au criticat tinuta sau show-ul. As vrea sa le multumesc in primul rand romanilor din strainatate, care m-au votat. Faptul ca au pus mana pe telefon, au sunat si au platit pentru acele apeluri, inseamna ca ii intereseaza soarta si imaginea Romaniei, chiar daca sunt plecati din tara. In ceea ce priveste criticile, era inevitabil sa nu apara. N-o sa permit, insa, nimanui sa critice prea aspru costumatia mea, care a fost excelenta. Toata lumea m-a felicitat, iar eu m-am simtit ca un italian la Hollywood. La capitolul show, nu s-a cautat ceva spectaculos, ci o solutie care sa ma puna in valoare pe mine, vocea si piesa. Ce crezi ca a contat mai mult anul trecut, cand ne-au reprezentat Luminita Anghel si Sistem: show-ul, piesa sau vocea? Au contat toate, insa cred ca au obtinut locul 3 datorita show-ului cu butoaie. Mai cred si ca Luminita are o voce foarte buna si ca piesa ei a fost buna. Ei au fost aproape de perfectiune, insa, cum au remarcat si multi jurnalisti straini, noi nu trecem de bariera celor doua note de 12, pentru ca nu avem pe nimeni in jur care sa ne sustina. Crezi ca Romania ar avea resursele necesare pentru a organiza un concurs de valoarea Eurovisionului? Anul acesta, am crezut din rasputeri ca e posibil sa castig si sa aduc trofeul in Romania. Insa dupa ce am vazut la ce mod s-au acordat puncte, ma gandesc ca nu avem sanse prea mari de reusita, atata timp cat se va pastra sistemul de vot. In ceea ce priveste organizarea unui concurs de o asemenea amploare, cred ca ar fi bine sa se inceapa constructia acelei sali de spectacole despre care se tot vorbeste. Ai primit propuneri pentru emisiuni tv. Unor producatori de la cateva posturi de televiziune le-au placut reportajele pe care le-am facut pentru TVR in turneele de promoivare din Malta, Grecia si Cipru, asa ca mi-au facut niste oferte. Problema a fost ca erau emisiuni cu un format bine stabilit, in care eu as fi fost un fel de Nicoleta Luciu in varianta masculina si nu am acceptat. Care a fost cea mai mare surpriza a concursului? Au fost mai multe. Belgia, una dintre favorite, nu a trecut nici macar de semifinala. Finlanda si Lituania au avut, de asemenea, rezultate neasteptate. Anna Vissi, o alta favorita a ocupat doar locul noua. Insa cea mai mare surpriza cred ca a fost Fabrizzio, din Malta, care a primit un singur punct, desi si-a promovat piesa in 18 tari. Daca ai fi concurat cu "Banana", celebra piesa a trupei Valahia, din care ai facut parte, ai fi avut sanse mai mari? Cred ca daca avea versuri in limba engleza, e foarte posibil sa fi fost un fel de Lordi, dar nu la modul grotesc, ci la modul haios si s-ar putea sa fi avut foarte mare succes. Iar daca as fi folosit cuvantul banana, pe refren, in limba romana, si am fi avut un show "de vara", cu umbrelute si rochite, e posibil ca reactia publicului sa fi fost "hai sa votam si ciudatenii din astea". DRAMA: Mama lui Mihai este in coma Mihai Traistariu traieste zilele acestea zilele acestea o drama. Mama lui, bolnava de ciroza hepatica, se afla in stare critica la Spitalul Fundeni din Bucuresti, iar medicii ii dau sanse minime de supravietuire. Natalia Traistariu, Lili, asa cum o stiu fostii colegi, a lucrat ca asistenta medicala la Serviciul Judetean de Ambulanta Neamt. A crescut singura patru copii, trei baieti si o fata, Mihai fiind cel mai mic dintre ei. Sotul ei a murit acum 15 ani, lasand-o singura cand ii era mai greu. Lili, insa, a rezistat pana cand boala a doborat-o. Vecinii spun ca femeia punea suflet in toate si nu s-a lasat niciodata coplesita de greutatile pe care le intampina incercand sa intretina singura o casa. Copiii au invatat intotdeauna bine, iar doi dintre baieti au mostenit de la tatal lor inclinatia catre partea artistica. Cel mare este acum pictor, urmand cariera pe care si-ar fi dorit-o parintele sau, iar Mihai a devenit, prin propriile eforturi, o vedeta a muzicii pop romanesti. Sansele de supravietuire sunt minime Grijile care au apasat prea mult pe umerii mamei sale, au facut, insa, ca dupa 1989, aceasta sa se pensioneze din motive de sanatate. Investigatiile medicale efectuate atunci au aratat ca femeia avea pietre la fiere si la rinichi. In urma cu 3 luni, Natalia Traistariu a fost diagnosticata cu ciroza hepatica. Medicii au avertizat-o ca e grav, dar lipsa durerii a impiedicat-o femeie sa ia boala in serios. A revenit la spital in plina criza si a fost internata de urgenta la sectia Medicala a Spitalului Judetean Neamt. Luni seara, 22 mai, in urma unei hemoragii puternice pe care a suferit-o, femeia a fost transferata la sectia Anestezie si Terapie Intensiva, iar marti dimineata a intrat in coma. Medicii in ingrijirea carora se afla pacienta, spun ca starea ei este extrem de grava si ca nu mai poate fi salvata si ca firul vietii ei se va rupe foarte curand. Marti noaptea a fost transferatala Spitalul Fundeni. Raluca Moisa, Dan Sofronia
0