1426

Serbia- Muntenegru, Moldova_Transnistria: asemanari, diferente.

ce parere aveti?Muntenegru a devenit parte a Serbiei in urma tratatului de la Versailles, iar Transnistriei ii stiti si singuri povestea, nu a fost niciodata a noastra, (prea adinc era Nistru cred)Serbia a recunoscut independenta Muntenegrului, de fapt stia de posibilitatea acestei separari inca de acum 3 ani cind au creat aceasta federatie cu Muntenegru.Cu toate ca in Muntenegru locuiesc 30% de etnici sirbi, cred ca cam tot atitia cit si in Transnistria romani (am dreptate?), cu toate ca Muntenegru insemna si iesirea la mare, separarea Muntenegrului ar putea insemna si un imbold pentru pierderea si teritoriului Kosovo, cu toate acestea Serbia s-a lepadat de Muntenegru pasnic, dar desigur cu regrete.Ce parere aveti? ii stim pe serbi ca nationalisti si totusi au procedat astfel.Sincer vorbind in ultimile zile m-am gindit la cele intimplate si nu am putut sa nu ma gindesc si la Transnistria noastra, cu totii stim ca pentru multi unionisti ea ar reprezinta si o piedica sau un motiv sa zica: bine dar ce facem cu Transnistria?cred ca as vedea o astfel de solutie: federalizam Moldova cu aceleasi conditie: ii oferim Transnistriei dreptul de referendum de independenta dar nu mai devreme de 5 ani.In acest timp ne alipim Romaniei, oare dupa 5 ani ce UE a Transnistriei, ar mai vrea indepndenta, dar inafara UE?Ultimile rinduri au fost doar asa niste idei, scrise cu un zimbet pe buze si avind in gind ca de zis e usor, dar de realizat imposibil.Oricum, ce credeti? Serbia a pierdut mult mai multe decit ar pierde Moldova odata cu Transnistria. Ma mai gindesc si eu, si imi expun opiniile mai tirziu, dar chiar vreau sa discutam.
0