596

4.0.25-standard fulltext search on utf-8 problem

problema e in aceea ca nushtiu din ce cauza nu gasesjte cuvintele unicode(ruseshti shi ), cu toate ca cele scrise in latina le arata...am creat un index fulltext pe un camp de tip TEXT, shi paremi-se nu indexeaza textul utf-8, faza e ca eu am am mai avut de afacere cu pastrarea datelor in mysql 4.0.x, shi full search parca lucra shi pt textul unicode... s-a mai intalnit cineva cu asha problema?eu shtiu ca in mysql 4.0.x nu este suportat unicodul nativ, insa vizualizarea sa este corecta... poate este vreo deosebire daca indexul a fost creat de la inceput sau pe urma? de fapt banuiesc ca nu... deoarece el le gaseshte pe cele latine... 10x anticipatoops mysql 4.0.25am uitat sa spun prin net am gasit asha ceva:http://meta.wikimedia.org/wiki/Ugly_MySQL_hacksUTF-8 is not supported in MySQL through 4.0.x. To use UTF-8 text in the fulltext search engine, we have to do a bunch of additional crap on text that's about to be inserted into the index or used to match: * fold case * replace all high bytes with hex sequences that will be thought of as part of wordspoate cineva sa-mi explice ce inseamna fold case shi urmatorul tip
0