944

Sadismul (shi mazohismul) la oameni

--------------------------------------------------------------------------------Afara-i frig si e-nnorat Si-n soba arde mama, De lustra tata-i spanzurat, Iar eu ma tai cu lama... Pe jos stau fratii mei intinsi, Sunt morti de-o saptamana, In putrefactie au intrat, Dar nimeni nu-i aduna! Ascuns e frati-miu-n dulap, Nu-i pasa de nimica, Are-un topor infipt in cap Sa-i tina cipilica. Lungit e mosu' Mihu-n pod Cu un cutit in spate, L-am urmarit de la parter Pe viata si pe moarte. Iar sora mea, cu ochiu' scos, Se zbate intr-o lada, Mai e un frate-ntins pe jos, Si-n spate are-o barda. Iar unchiu-miu e-n dormitor, Pitit intr-o valiza, Legat cu doua fire lungi Ce duc direct la priza. Si-n frigider e congelat In pungi de-un kil bunicu', Dar eu sunt mic, nu stiu nimic, De-abia imi tai buricu'. Bunica-i langa aragaz, Cu un furtun in gura, Si-n jurul ei miroase-a gaz, Si nu a prajitura. Unchiu' Matei sta in extaz, Cu ochii la cornisa, Cu un picior in aragaz, Si degetele-n priza... ......................... Dormi puiul tatii dormi Caci tata te gazeaza, Iti taie capu' cu-n topor, S-apoi te impaiaza
0