2865

Calvarul redobandirii cetateniei romane

Dragi prieteni, observ ca ZIUA este tot mai des preocupat de subiectul care ne doare atat, publicand articole si informatii din ce in ce mai interesante, dar trebuie sa recunosc ca ma apuca disperarea cand le citesc... Astfel, in numarul de astazi al ziarului puteti citi 2 articole pe subiectul redobandirii cetateniei romane, de unde aflam cu stupoare ca: "... in anul 2003, doar sase basarabeni au primit cetatenie romana. ZIUA a descoperit cine sunt trei dintre acestia: sotia, fiica si ginerele fostului primar de Chisinau Serafim Urechean, sprijinit intens de PSD in vremea guvernarii Adrian Nastase, inclusiv in timpul campaniei electorale, prin fonduri deturnate de la Departamentul pentru Relatiile cu Romanii de Pretutindeni, aflat azi la MAE." Mai mult, este strigator la cer cazul unui basarabean caruia i s-a refuzat cetatenia, iar cand s-a adresat la Curtea de Apel Bucuresti, recursul i-a fost iarasi respins, pe motiv ca nu poate face dovada ca este descendent al unui cetatean roman: "Faptul ca o persoana s-a nascut pe un teritoriu ce a apartinut Statului Roman nu poate duce la concluzia ca aceasta a avut cetatenie romana". Am eu o problema de logica sau astia s-au tampit cu totul?!?! Ma intreb cati basarabeni si bucovineni au fost si mai sunt in continuare umiliti in felul asta.. Articolul integral, precum si comentariile la acesta le gasiti la: http://www.ziua.net/display.php?id=194154&data=2006-02-21 Credeati ca s-a terminat? Stati asa, mai departe e si mai trist.. Din acelasi numar am aflat ca Premierul Tariceanu tocmai a respins o initiativa legislativa promovata de Ilie Ilascu, care viza imbunatatirea procesului de acordare a cetateniei pentru romanii din Basarabia si Bucovina de Nord, initiativa care avea deja avizul favorabil al Consiliului Legislativ al Senatului.. Fara multe comentarii si explicatii, cu un sec:"Guvernul nu sustine adoptarea acestei initiative legislative". Nu stiu cum altii, dar eu incep sa-mi pierd increderea in "fratie" si intentii de a sustine romanii din afara granitelor.. Cititi mai multe la: http://www.ziua.net/display.php?id=194155&data=2006-02-21 Si comentati, oameni buni, aratati ca va pasa, ca vreti o schimbare, ca nu sunteti dispusi sa acceptati atitudini discriminatorii!
0