1071

violenta fizica

ce ne facem cu ea?? ea exista, atat in modul cunoscut de noi toti ca: lovituri, agresare, dar mai sunt si alte forme, mai camuflate: individul care ignora randul, cel care va calca pe picior in troleu fara sa-si ceara scuze, sau cel care suiera domnisoarele ori le atinge nepermis...in general despre asta am putea scrie o carte intreaga...personal am un blocaj psihologic atunci cand e vorba de violenta fizica, rafuilei, bataie sau cand treaba merge incolo...nu ca m-as teme. am date fizice destul de bune pentru a ma considera in afafa pericolului (185 cm, 84 kg), dar se intampla atunic ceva straniu: incep sa tremur si sunt inapt sa reactionez...odata, cineva a dorit sa ma loveasca, iar eu ma uitam la el fara a zice sau a face ceva..daca m-ar fi lovit nu i-as fi ripostat...as fi incasat-o fara probleme...daca as tratat problema mea in mod strict psihofiziologic, as formula-o in modul urmator: la stimulul "lovitura" eu nu reactionez "contralovitura", ci ma blochez...la sigur, dupa tipaj, asta nu inseamna comportament de 'barbat', dar, ma rog...
0