628

Instalarea FreeBSD?

De ceva timp am incercat sa instalez FreeBSD pe o masina. Dar in procesul de instalare imi dadea eroare la transferul datelor de pe discul de instalare (de exemplu doc/) si imi propunea sa mai incerc odata. Rezultatul - acelasi. Am incercatvre-o trei versiuni de FreeBSD, dupa cite tin minte doar una s-a instalat fara probleme dar shi aceea era o versiune redusa (vre-o 20 - 40 MB). Am incercat sa schimb CDROM-ul. Rezultatul a fost acelasi. Am istalat pe alta masina - totul a mers bine.De asemenea am observat ca liveCD-urile (Knoppix,Ubuntu) merg instabil, deseori da erori de felul kernel panic, sau ca aplicatiileau generat o eroare, bla,bla,bla. Cite odata se incarca si mergea bine. Mi-am facut impresia ca problema in calculator. Am schimbatplaca de baza shi memoria, dar rezultatul a ramas acelasi. Acuma am incercat sa instalez de pe HDD (hdd 10GB 2 partitii: ad0s1-8GB aici vreau sa pun freebsd, ad0s2-2GB aici se afla instalul). Pun discul in CD, bootez de pe el, aleg ad0s1 pentru instalare,fac A-la partitionare el imi face swap-ul, usr-ul, var-ul, etc, shi la install media ii arat ad0s2(dar poate dupa partitionareel nu mai este ad0s2 dar ad0s5, sau cit acolo?) dar el imi zice ca nu gaseste instalul. Cine are idee poate imi spune in ce consta problema.
0