781

Ce-ti doresc...

Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie poezie de Mihai EminescuCe-ti doresc eu tie, dulce Romanie,Tara mea de glorii, tara mea de dor?Bratele nervoase, arma de tarie,La trecutu-ti mare, mare viitor!Fiarba vinu-n cupe, spumege pocalul,Daca fiii-ti mindri aste le nutresc;Caci ramine stinca, desi moare valul,Dulce Romanie, asta ti-o doresc. Vis de razbunare negru ca mormintulSpada ta de sange dusman fumegind,Si deasupra idrei fluture ca vintul Visul tau de glorii falnic triumfind,Spuna lumii large steaguri tricolore,Spuna ce-i poporul mare, romanesc,Cand s-aprinde sacru candida-i vilvoare,Dulce Romanie, asta ti-o doresc. Ingerul iubirii, ingerul de pace,Pe altarul Vestei tainic surizind,Ce pe Marte-n glorii sa orbeasca-l face,Cand cu lampa-i zboara lumea luminind,El pe sinu-ti vergin inca sa coboare,Guste fericirea raiului ceresc,Tu il stringe-n brate, tu ii fa altare,Dulce Romanie, asta ti-o doresc. Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie,Tinara mireasa, mama cu amor!Fiii tai traiasca numai in fratieCa a noptii stele, ca a zilei zori,Viata in vecie, glorii, bucurie,Arme cu tarie, suflet romanesc,Vis de vitejie, fala si mindrie,Dulce Romanie, asta ti-o doresc! |
0