515

opere nedescoperite...

Iarna. Dianiaza. Catiolu mai ardea incalzind astfel kvartira in care traim zi de zi, ne zaibim in fiecare zi sa tot fasim curatanie. Motanul sadi pi scaf si doarmi di dimineati. Suni tilifonu, m-am dus si eu trupca da dijeaba, sel cari sunasi nu vroe si bazareasci, poate nu vroe, da poati nu pute, di unde si stiu eu, poate ii era stricati trubca ,si el nis nu stie, si raji ca un bou alio, alio, gindindusi in sinea lui ci eu nu ni-am spalat de vreo doui luni urechili si nu-l mai aud. Am pus trubca inervat ci numa dijeaba m-am tiriit pini la dinsu. Da lasi, ci poate nu ni-a chica unghiile de la cioari. La komp cinta Marilyn Manson, pa hodu cintecu Tourniquet… Sormea minca un pepeni murat cu piure, mama facusa la abed piure cu cirnat, si ca si mai inmuem uleaci piureua seia o adus o banci de pepeni de la conservinii zavod, mama si tata la mini lucreazi la consevinii amindoi, jin taman nu avem, ci noi nu pre ii dam cu jinu, da din cind in cind mai bem citi un chic impotriva radiatiei, da jin taman la momentu sela nu avem ci papan intrasi in zapoi s-o supt tat si-o gasit pin butilsi. V printipe papasa nu be des, mai mult la sarbatori, da daci si apuci di baut apu il tini la vo saptamini. Si cum va zisem sormea minca un pepeni murat, eu nu mincam ci nu ni era a minca, bausim un ciai uleaci mai inainti, nu dijeaba is asa de slabanog, da ladna, glavna mozgu si lucrezi ciotca. Da, sormea minca un pepene murat, di fapt il mincasi deamu, ramasasi numa curpanu. Nu pre tin minti la si ma gindem in momentu sela, pa hodu la o padrugi, la Diana, ci taman in ziua seia mi intilnisim cu dinsa, nu ni vazusim di trii ani, am fost coleji di clasi. Tin minti cind o vinit e in clasa 10 la noi ni-o placut tari, da am tarmazit kankretna, si eu, si e… Da ladna, pa idei tat merje spri ghini, si daci a si tat ciotca, e, om vedia cum a si da dupi aseia oi povesti si-o fost or si-a si sii. Era frumoasi intra 10, amu ii si mai frumoasi, io mai crescut parul, ii side mai frumos, bai si di grait, era ciotcoasi padruga. Tin minti in ziua seia taman terminasim di caceit Linuxu, vreu si ma las polnostiu de windowsu ista griobanii. Tin minti sormea minca un pepeni… 03.2005
0