3641

DoxyTerra

In septembrie 2003 am procurat un PC de la ei, monitorul ViewSonic P70f 17"(250$) avea garantzie 3 ani. Peste vreo 4 luni a aparut o problema, imaginea in latzime nu era stabila, adica des ishi schimba marimea cand vroia ea. Am sunat la DoxyTerra, ei m-au indreptat la centrul de deservire Kvazar Micro(mai la vale de Beer House), reprezentatzii oficiali ai ViewSonic in MD. L-am dus acolo(transport din banii proprii), a stat 1 luna acolo, l-am luat de acolo cica totul e OK. Peste 1 luna aceashi problema l-am dus iar, a stat acolo 6 luni!!! In timpul acesta mi-au dat un monitor pseudo plat E70+(sau ceva de genu ista), care nu se compara dupa calitate cu acela care l-am procurat. In octombrie 2004 in sfarshit l-am luat(au schimbat o placa), peste 1 luna alta problema, au aparut 2 pete intunecate. Am sunat la Kvazar Micro(reprezentatzii oficiali), ei mi-au spus ca NU au prelungit contractul cu ViewSonic shi nu ma pot ajuta(deja NU mai sunt reprezentazi oficiali). M-am adresat la DoxyTerra, ei mi-au spus ca se cauta altzi reprezentzi, shi sa revin peste 2 zile, am sunat peste 2 zile acelashi raspuns "se rezolva",aceasta a durat vreo 2 saptamani, pana la urma le-am spus ca il aduc la ei, mi s-a spus "bine aduceti-l", l-am adus atentzie 28 Decembrie 2004. L-am adus la DoxyTerra. !!! Toate cheltuielile de transport au fost facute din banii proprii.!!! I-am intrebat daca imi pot restitui banii pt transport, mi s-a spus ca sa ma adresez la !!! Centru de deservire ViewSonic (care deja nu lucrau cu ViewSonic) !!! Bine aici am cedat. (Nu mi s-a dat nici monitor sa ma folosesc). Peste 3 saptamani vin la ei shi imi spun !!!"Noi nu am facut nimic deoarece nu avem dreptul, adresatziva la noul centru de deservire", iaca aici a fost ultima picatura, m-am dus la vanzatori shi am cerut banii inapoi, eu refuzat, au spus ca nu e vina lor shi toate pretentziile la compania ViewSonic(dar garantzia DoxyTerra mi-a dat, banii DoxyTerra a luat). Le-am reproshat ca nu e serios 3 saptamani stau fara monitor iar ei nici nu s-au uitat in el. Pana la urma mi s-a spus sa vin a 2-a zi ca va fi sheful. Am venit a 2-a zi: - sheful NU este - banii nu-mi intorc - ei au reparat monitorul Doxyterra !!! minune....** cu toate ca ma convingeau ca nu au dreptul sa-l repare de sine statator. Shi iaca asha deci, simt ca mi se incalca drepturile de consumator. M-am adresat la www.astra.md acolo am primit consultatzie juridica GRATUITA, la momentul dat am initziat procesul de judecata, inca nu shtiu care e situatia de acum. !!! Ganditziva de 2 ori inainte de a cumpara ceva de la ei.Inainte eram de parere buna d/e ei, anume atitudinea cu clientzii, insa acum...
0