2342

Discutam alegerile

Peisaj dupa lupta•autor: Val ButnaruAdmit ca multora n-o sa le placa randurile de mai jos; admit ca voi fi invinuit de sabotaj politic si mi se vor incrimina sentimente dintre cele mai antipatriotice. Nu-mi pasa. Pana la alegeri au ramas 44 de zile si sunt convins ca lucrurile mai pot fi indreptate. Ceea ce se intampla in actuala campanie electorala nu este decat o farsa la care participa mai multi farsori politici: de la un pol al spectrului politic - la celalalt. Unul mai iresponsabil ca altul. Istoria se repeta Ceea ce trebuie sa constatam cu o anumita stupoare e, bineinteles, cinismul fara margini al politicienilor din opozitie care fac tot ce le sta in puteri ca sa se repete scenariul anului 2001. Au strigat cu totii - ca sa ne amageasca, sa ne adoarma vigilenta de caini de paza ai societatii – ca au tras invataminte din lectia alegerilor trecute, ca istoria nu se va repeta si, iata, acum, vedem cu ochii nostri cum se trage la indigo scarba de 2001. Atunci, doar doua formatiuni democratice au patruns in Parlament. In rest, puzderia de partide inscrise in cursa nu au depasit baremul de sase la suta si, in consecinta, au daruit comunistilor 21 de mandate. BMD Place cuiva sau nu place, dar trebuie sa recunoastem ca doar partidele componente ale BMD, constituindu-se intr-un Bloc, incearca sa evite cursa intinsa de comunisti. Departe de mine gandul ca aceasta este cea mai buna formatiune politica sau cel mai fara de cusur Bloc ce le-ar conveni tuturor, dar trebuie sa fii rau intentionat ca sa nu recunosti ca partidele din BMD au inteles ca doar unindu-se ii pot dobori pe comunisti. Si in aceasta campanie se comporta ca atare. Repet, pot sa fiu etichetat de oricine cum il va taia capul, dar privite din acest punct de vedere – al concentrarii fortelor democratice - lucrurile stau anume asa. Tactica pulverizarii Cand spun ca se repeta scenariul anului 2001, nu ii am in vedere pe PPCD si PSD, care participa de sine statator in alegeri. Oricum, e vorba de partide cu sanse de intrare in legislativ, asa cum arata ultimul sondaj, cel din noiembrie, realizat de Institutul Gallup. (Oare de ce nu urmeaza altele?) Ma refer la tot felul de liderasi de partidute care, asa cum se aude, urzesc planuri napoleonice si intentioneaza sa se inscrie in cursa. Abia le asteptam “aparitia” ca sa avem ce va spune despre fiecare in parte. Despre farsa jucata de generalul Alexei, fosta locomotiva electorala a PPCD, ne vom referi ceva mai jos. Mai raman asa-zisii candidati independenti. Acum o zi, ne-am informat la CEC si am aflat ca exista 24 de cetateni care intentioneaza sa candideze. Si acesta e doar inceputul. Operatia de scadere In campaniile de alegeri din ultimii 10 ani, nici un candidat independent nu a acumulat numarul necesar de voturi pentru a deveni deputat. Niciodata – nimeni. Dar de fiecare data candideaza. De ce oare? De ce oare s-au inscris pe liste si mai ard de nerabdare sa se inscrie partidutele-stampile, daca se stie ca nici una dintre acestea nu trece baremul? La prima vedere, aceasta situatie ii favorizeaza pe comunisti. Daca “independentii” vor acumula cu hurta vreo 8-9 procente, si partidutele cam tot atat – inseamna ca circa 20 la suta din voturi vor fi redistribuite partidelor parlamentare. In cazul in care PCRM va avea mai multe voturi decat concurentii, majoritatea dintre aceste 20 de puncte procentuale vor reveni anume lor. Cinism democratic Cand vorbesc despre cinismul politicienilor din opozitie, care contribuie la pulverizarea voturilor, am in vedere anume aceasta situatie. In loc sa se paruiasca, in loc sa-si puna piedici copilaresti – mai bine si-ar uni eforturile pentru a face macar un lucru simplu: sa le explice zilnic oamenilor ce inseamna un vot pierdut. Sa le spuna fara incetare ca, votand cu “independentii” sau partidutele, ei voteaza cu comunistii. Cu exceptia BMD, i-ati mai auzit pe altii care sa se opuna repetarii scenariului din 2001? Nu, ei au alte socoteli! Ei joaca o alta farsa! Pe ei nu inlaturarea comunistilor ii preocupa, nici macar sporirea propriului electorat nu-i intereseaza prea tare – ei vor altceva: sa moara capra vecinului. Nu am sa acumulez eu cine stie cate voturi, dar nici altui partid democrat nu am sa-i permit sa se simta bine! – asta pare sa fie lozinca de cea mai stringenta actualitate. Si cand, dupa 6 martie, se va intampla ceea ce deja se prefigureaza sa se intample, ei ne vor chema in Piata sa protestam. De parca nici usturoi nu au mancat, nici gura nu a improscat venin. Nu, fratilor, dupa 6 martie nu vom mai avea ce vorbi! Daca se va intampla nenorocirea si vom mai avea de trait inca patru ani de dictatura – vina va fi in totalitate a voastra! Daca vreti sa castigati – demonstrati-ne acum ca aveti un singur adversar: comunistii. Dupa 6 martie, nu vom avea nevoie de nici un argument de-al vostru! Generalul transfug E de asteptat ca gheata tacerii sa fie sparta de PPCD, care are motive sa fie ingrijorat de ceea ce se intampla. Daca acest partid nu va depasi baremul, vina va fi numai a liderilor lui. De ce? In cazul crestin-democratilor (in situatia de la aceasta ora), avem de-a face cu un caz clasic de furt al voturilor. Cu toata stima pentru Andrei Ivantoc, nu putem sa nu spunem raspicat ca detinutul politic de la Tiraspol este folosit intr-o alta farsa. Nu cred ca Ivantoc va acumula trei la suta, dar un procent, doua, tot va “rupe”. De la cine? Nu e greu de inteles – de la PPCD. Urmeaza spectacolul cu Alexei, generalul cu care Iurie Rosca s-a fotografiat in 2001 pana la saturatie. Mai mult, cu o saptamana in urma, am auzit versiunea cum ca generalul va fi “iertat” de toate pacatele si vor fi retrase toate invinuirile de coruptie in cazul in care va prelua partidul Maricicai Levitchi (oare cum s-o fi numit si acesta?). In acest partid (sa vedeti si ce slogan si-au ales – “Pentru Dreptate si Adevar!” – ca si DA-ul pepecedist) au fost atrasi fosti frontisti nemultumiti de politica promovata de liderul crestin-democrat. De la cine vor lua ei voturi? De la PPCD. Alexei nu va trece pragul, dar doua, trei procente tot le va fura de la Rosca. Iata cum se fraudeaza alegerile! Iar PPCD asteapta ca sa vorbeasca despre toate aceste lucruri dupa 6 martie! Presupun, dar pot spune cu siguranta cine il manipuleaza pe Ivantoc; in schimb, generalul Alexei, se vede la o posta, face jocul lui Voronin. Doar doua argumente: Unu. Numai Voronin are putere in tara asta sa decida pe cine sa-l bage in puscarie, si pe cine sa-l ierte. Doi. Un reportaj amplu despre congresul partidului condus de Alexei a aparut ieri in “Moldova suverana”. Stiti deja ca acolo nimic nu apare intamplator. Iar daca PPCD va continua sa taca si nu-si va apara macar propriile interese, JURNAL ii va lua apararea si va scrie neincetat despre aceste tertipuri care lovesc in toate partidele de opozitie. Comunistii Cand, la sfarsitul anului trecut, Voronin a declarat ca partidul lor nu are nevoie de televiziunea asa-zisa publica, multa lume l-a taxat drept farsor. Asa este, Voronin si ciracii au pus la cale o farsa splendida. Au “renuntat” la “Moldova 1” (ma intreba un cetatean strain: de ce “Moldova 1”? Exista la voi si “Moldova 2?”), ridicand taxele pentru spoturile electorale de la 100 de dolari pana la 600 dolari/minut. Sa plateasca opozitia daca mai vrea! In schimb, PCRM si-a mutat “baza” la NIT, cu licenta de acoperire nationala. Mai ramaneau ORT si Pro TV. Dar sa vezi minune! Aceste doua posturi declara, ca la comanda, ca nu vor plasa spoturi electorale. Nu mai au nevoie de bani! Iata ce farsa frumoasa a fost gandita de Timur si echipa lui! Pai, daca sunt la putere, cine le poate interzice actiuni si mai ingenioase ca asta? Dar nu din partea comunistilor vine necazul, ci tocmai din tabara democratilor. Oare nu ar fi putut deveni “EuroTV” un post al opozitiei? Ar fi putut, dar nu este. Fiindca atunci cand celor de la postul municipal le era mai greu si erau presati de comunisti, PPCD nu a gasit nimic mai destept decat sa ia partea comunistilor si sa atace “EuroTV”. In prag de revolutie Incepand cu 7 martie, PPCD si-a “comandat” Piata Marii Adunari Nationale pentru doua saptamani. Oare ce vor sa faca crestin-democratii acolo? Sa-si sarbatoreasca victoria? O, de-ar fi asta! Cate cuvinte de lauda ar fi meritat! In realitate, PPCD se pregateste pentru infrangere, pe care nu stiu de ce o numesc fraudarea alegerilor de catre comunisti. In ce va consta fraudarea? In falsificarea buletinelor de vot? Vor fi si din astea, dar 10.000-20.000 de buletine falsificate nu decid soarta alegerilor. Am mai scris si alta data ca fraudarea a inceput demult si mai continua. Nu vi se pare paradoxal sa le permiti ACUM comunistilor sa-si faca de cap, pentru ca APOI sa le ceri socoteala? Situatia asta imi aminteste de un banc ardelenesc cu Maria, care l-a dat in judecata pe Ion pentru viol. Judecatorul o intreaba: “Te-ai impotrivit?” “Nu”, raspunde Maria. “Dar ce i-ai spus?”, insista judecatorul. La care Maria, senin: “Violeaza, violeaza, Ione, ca legea-i dura!” Aproape ca in titlul unei piese a lui Matei Visniec “Bine, mama, dar astia povestesc in actul doi cat de mazohisti au fost in actul intai!” Alte scenarii Povestea cu arendarea PMAN ne poate sugera un singur lucru: PPCD va incerca realizarea scenariilor aplicate la sarbi, georgieni si ucraineni cu tot tacamul pe care l-am vazut la televizor: zile si nopti in strada, multimea nemultumita, lideri vorbind patetic, implicarea organismelor internationale si, in cele din urma, declararea alegerilor drept nevalabile. Toate bune si frumoase, atata doar ca revolutia oranj de la Chisinau ni se pare cam trasa de par. La Belgrad, Tbilisi si Kiev nimeni nu a “comandat” din timp Piata. Oamenii au iesit in strada fiindca erau revoltati de diferenta mare dintre datele exit-poll-ului si cele anuntate de autoritati. Furtul voturilor era pe fata. Protestul maselor din capitale era justificat, iata de ce a fost sustinut de intreaga populatie a celor trei tari. Si mai exista un detaliu: opozitia din Serbia, Georgia si Ucraina era unita; nu se puneau la cale magarii de compromitere a partenerilor; intregul efort protestatar era indreptat impotriva regimurilor dictatoriale. Daca si trebuie sa iesim in Piata, ar fi bine s-o facem acum. Anume ACUM trebuie oprite fraudele, nu pe urma! Mi se pare ca orice om normal ar judeca anume astfel. Alegeri “nastoiascie” De fapt, ce scop este urmarit? Dumitru Ciubasenco, redactorul-sef al ziarului “Moldavskie vedomosti”, apropiat de Nicolae Andronic, scria recent ca alegerile din 6 martie vor fi “nenastoiascie” si ca cele adevarate vor avea loc abia dupa 6 martie. Cand? In 2009? Nu, dupa 6 martie, Adica, dupa ce vor avea loc protestele in Piata. Nu numai PPCD a arendat Piata, “na vsiakii sluciai” si PSD si-a rezervat-o pentru doua zile. Nu exclud ca, pana la urma, si BMD nu va avea incotro si va intra in aceasta hora. Repet, indiferent de voturile acumulate de partidele de opozitie, aceste alegeri sunt fraudate acum. Prin tot ce fac comunistii: televiziune, rezerva administrativa, intimidarea opozitiei, manipularea opiniei publice, ajutoare umanitare si multe altele despre care doar presa independenta are grija sa le semnaleze. Atata timp cat opozitia nu va avea un singur mesaj unit anticomunist in aceste 44 de zile cate au mai ramas pana la alegeri, dupa 6 martie, in loc sa iesim in Piata, ar fi mai bine sa-i intrebam: “Dar de ce v-ati comportat iresponsabil in campania electorala?” Pe urma altii vor fi de vina, domnii mei, nu este asa? Un final fericit? Bine, sa admitem ca importul de portocale va da roade si la Chisinau. Comunitatea internationala va declara alegerile nelibere si vor fi anuntate alte alegeri, “nastoiascie”, vorba lui Ciubasenco. Si? Ce se va schimba in celalalt tur de scrutin? Vom avea de-a face cu o opozitie unita? Vor inceta magariile “democrate” pe care le vedem acum? Vor participa mai multi oameni la votare? Vor lua mai multe procente partidele de opozitie? Nu cred, dar vom trai si vom vedea.
0