987

VIATA

Traim intr-o lume crancena, plina de ura si de mizerie. Viata ne aduce surprize din ce in ce mai neplacute. Incercam sa ne refugiem in interiorul nostru, dar si acolo suntem gasiti de tentacolele ei. Ea nu vrea sa ne lese in pace. Ea mai are pregatite inca multe incercari, pe care noi toti trebuie sa le trecem. Nu toti reusesc si raman tot mai putini si mai putini oameni. Nu este vorba de numar...Incerc sa discut cu persoana cea mai draga. Ii explic anumite momente. Nu vrea sau nu poate sa ma inteleaga. Cum pot doi oameni dragi unul altuia sa nu se inteleaga? Usor. Tot ce trebuie, e o discutie despre aceasta lume, despre viata, despre viitor. Pur si simplu nu vede. Lumea ei este in roz. Peretele dupa care ea exista este asemenea Zidului Chinezesc. Vrea un copil. Dorinta ei o pot intelege. Si eu vreau un copil... Niciodata nu stii ce va aduce ziua de maine... Dumnezeul nostru spune una. Dumnezeul catolic spune alta. Dumnezeul protestant spune a treia. Iehova in general nu prea isi da seama ce vrea sa spuna (in schimb are comics-uri colorate). Allah spune a patra. Budda spune a cincea. Dar toti sustin ca au dreptate.Diavolul sustine ca el are dreptate. Este un lucru important de a salva oamenii de cei ce cad in ispita. Diavolul face acest lucru. Lui ia cazut cea mai grea misiune din Univers. Practic face tot lucrul in locul lui Dumnezeu. Un fel de KGB. Filozofii demult s-au incurcat in ideile proprii...Nimic nu merge conform planurilor. Absolut nimic. Deci ce imi ramane de facut? Sa elaborez un plan (A) care, conform planului(A.1), va da gres din start? Atunci totul va fi bine? Nu prea... Sa ma refugiez, sa ma retrag, sa ma ascund „I’ve built a Syberia inside of me and I departed myself there. Don’t look for me anymore…”? Unde? Exista un loc in care sper ca candva voi ajunge. Candva, cand voi fi in deajuns de intelept ca sa inteleg ce este acel loc. Pentru mine. Unde este, eu deja stiu...Pana atunci, mergem tot inainte, conform planului (B), cel de rezerva, sperand ca totul va merge conform asteptarilor, visurilor si rugaciunilor noastre. Dar, deoarece mai exista si planul (B.1), atunci va trebui sa induram toate incercarile si mizeriile vietii, sa fim tari, sa nu ne fie frica sa o privim in ochi. Alta alternativa nu vad...
0