923

Sa lingem sau sa nu lingem

Sa ling sau sa nu ling?•autor: ... Jurnal de ChisinauIeri, medicul sef ne-a adus niste timbre postale cu chipul solemn al presedintelui Voronin. “De-acum inainte toti nebunii sa foloseasca numai timbre cu chipul presedintelui nostru”, a spus el. - Procurarea acestor timbre trebuie sa fie obligatorie pentru cetatenii-patrioti ai Republicii Moldova, deoarece se va intari bugetul, iar intarirea bugetului intareste statalitatea. Asa ca Posta Moldovei trebuie laudata pentru asta, a spus veteranul mos Dumitru, neintrebat de nimeni.- Lingand spatele presedintelui Voronin de pe timbru, ori de cate ori vom trimite o scrisoare, in felul acesta ni se va dezvolta un sentiment de loialitate si credinta fata de seful statului nostru, dupa cum, zambind fortat, ajungi sa ti se imbunatateasca dispozitia, dupa exemplul americanilor, japonezilor si chinezilor, interveni Scurtoi. Vin cu propunerea ca si lingerea timbrelor sa fie obligatorie in casa noastra. Pe langa faptul ca intarim statatalitatea, timbrele se vor lipi mai calitativ, a mai spus el foarte serios. - Lingerea nu e igienica si nimeni in Europa nu mai linge timbrele, a replicat Cozonac. - Toata viata mea am lins timbrele si, slava domnului, nu am murit. Eu cred ca nu trebuie sa copiem totul de la Europa, sa mai tinem si la traditia noastra multiseculara, a spus mos Dumitru. - Daca vrem sa ne integram in Europa, trebuie sa acceptam si valorile europene. Linsul timbrelor este o etapa depasita. Sa nu lingem, oameni buni! - a chemat extremistul de Cozonac.- Ba sa lingem, cum au lins stramosii nostri de la Stefan cel Mare incoace, a insitat mos Dumitru. Sa tinem la statul nostru! Sa lingem, sa nu lingem… Majoritatea era pentru lins, iar minoritatea Scurtoi si Cozonac era impotriva linsului. Eu ma abtineam. Si daca maine Posta Moldovei emite timbre cu chipul lui Ostapciuc sau Tarlev sau Stepaniuc, le lingem si pe ele? intreba Scurtoi. - Te temi ca ti se va roade limba? Ii deveni mai patriot si nu ti-i bate joc de oamenii nostri de stat. Pe ei ii avem si cu ei trebuie sa ne mandrim, ii sari tandara lui mos Dumitru. In cele din urma, medicul sef a decis ca toata corespondenta oficiala se va face cu timbre linse, iar in cazul corespondentei personale lingerea sa fie o optiune patriotica. Acuma stau si ma gandesc: cum sa consider scrisoarea pe care o scriu acum: personala sau oficiala? Sa ling timbrul sau sa nu-l ling? Medicul sef si colegii nebuni sunt cu ochii pe mine. Sa ling sau sa nu ling? – aceasta-i intrebarea in Danemarca de pe Bac. Ion Buraga
0