970

PHP vs ASP vs JSP

Propun o discutie civilizata.Primul lucru prezent sa fie argumentele nu numai pareri.Eu am lucrat cu PHP si JSP/Servlete, in codul ASP doar m-am uitat inclusiv ASP.NET.Din punct de vedere al vitezei eu consider ca PHP-ul e cel mai rapid. Si la developing si la executie. In comparatie cu ASP-ul modulele PHP se incarca in memoria rezervata pentru PHP, pe cand in ASP din cate stiu e bazat pe COM-obiecte, care se pot afla chiar si pe alt host, deci este mai lent. Asta e primu argument...Acum ASP fata de JSP:1. JSP - CrossPlatform - DA - Most popular platforms, including the Solaris Operating Environment, Microsoft Windows, Mac OS, Linux, and other UNIX platform implementations1. ASP - CrossPlatform - NU - Microsoft Windows2. JSP - Servere Web - Any Web server, including Apache, Netscape, and IIS2. ASP - Servere Web - Microsoft IIS sau Personal Web Server3. JSP - Memory Leak Protection - DA3. ASP - Memory Leak Protection - NU-----------------------------Ca sa nu ziceti ca eu vad doar bun in PHP va zic partile negative care le vad:1. In PHP4 nu exceptii (in PHP5 exista deja)2. POO-ul este foarte slab in PHP4 (in PHP5 este mult mai POO :) )3. Nu exista o posibilitate de a face din script un fisier binar, adica sa ascunda surse. Necatand la asta exista aplicatii 3rd-party, precum IONCube.
0