707

Listă de заведений rasiste

Într-un post Sihastru scria :-----------La cinematograful Lukoil, o rusoaica tinara - vinzatoarea de bilete raspunde in rusa atunci cind te adresezi in romana (cu toate ca intelege romana, ea raspunde obraznic in rusa atunci cind cumparatorul se adreseaza in romana ) ar trebui s-o punem la punct, in sensul sa venim mai multi si sa facem scandal... administratia/directorii or s-o dea afara de la lucru.Le va servi drept exemplu tuturor porkofonilor angajati carora li se pare ca trebuie sa le vorbim lor rusa si au tupeul de a-si arata adevarata fatsa.-----------Într-adevăr, sînt în Chişinău foarte multe locuri unde se comportă foarte rău cu cineva ce se adresează în română. Ba ţi se răspunde obraznic cu un "не понимаю по вашему" sau "а по-русски можно?", ba se uită rău la tine şi-ţi răspund demonstrativ în rusă, ba se face că nu aude şi nu-ţi răspunde deloc. Un lucru pozitiv, cred că au trecut timpurile replicelor "говорите по человечески" sau "не знаю ваш собачий", dar totuşi, pentru binele nostru, aceste comportamente obraznice şi neplăcute n-ar trebui să mai existe.Eu pot să înţeleg că dacă cineva nu întelege să se scuze cu un simplu "scuzaţi-ma, dar nu vorbesc româna", dar fără obrăznicie !Avem de partea nostră Dreptatea, Legea şi Voinţa.Scriţi deci situaţiile de genul ăsta în care v-aţi pomenit.. Dacă e posibil, daţi cît mai multe detalii (data-ora, localul, replicele....)Cu timpul găsim noi o metodă de combatere a acestor fenomeneÎn bowling-ul New-York (lîngă ULIM) la "ce fel de bere aveţi" mi s-a răspuns foarte obraznic "а по-русски можно?". A fost în jurul 1 uilie 2004, cam pe la 20:00
0