630

Greva foamei la Antena C

Greva foamei - fragment de jurnal. În ziua a patra îi vine rîndul Rodicăi să ţină foame. Rezistă bine, zîmbeşte sub masca de pe gură pe care scrie "cenzură", însă e îngheţată. Dacă în zilele trecute ne-a ars un soare necruţător, azi nici nu se arată, în schimb e curent şi vîntul ne pătrunde pînă la oase. O îmbrăcăm pe Rodica cu tot ce avem la îndemînă. Citim ziare proaspete. În "Democraţia" nu mai cautăm vreo ştire despre protestul nostru - încă ieri Natalia Răileanu, trecînd pe alături, ne-a spus că a încercat să facă un material, dar "n-a încăput" în ziarul de azi, iar în ediţia de săptamîna viitoare nu va apărea pentru că îşi va fi pierdut "actualitatea"! În "Moldova Suverană" şi "Nezavisimaia Moldova" - nimic, deşi ne aşteptam să apară nişte articole "pe invers" despre noi, n-ar fi o noutate. Pe cînd "Jurnal de Chişinau" publică integral o ştire a agenţiei Info-Prim cu titlul "Hyde Park în greva foamei!". Şi ce ştire! Ne întrebăm cine a scris-o, din ce surse, dacă nici un reporter al lor nu a fost pe la noi să vadă ce se întîmplă; prima parte conţine destule inexactităţi, în schimb 2/3 din text ocupă doar declaraţiile iresponsabile şi mincinoase ale lui Vasile Stati, directorul de la Antena C. Info-prim anunţă că doi reprezentanţi ai organizaţiei noastre au declarat duminică greva foamei. Halal informare! De fapt, deja 4 membri ai organizaţiei au intrat în greva începută sîmbata. Citim în continuare: "protestatarii s-au instalat pe o balustrada de la intersecţia str. Vlaicu Pîrcalab şi Veronica Micle". Chiar aşa? Cum poate un grup de persoane să se instaleze pe o balustradă? Mi-ar plăcea să văd asta. Cum spuneam, restul erau doar declaraţii ale lui Stati. Pe lîngă faptul că acesta susţine că protestul nostru exprimă "ambiţia unui jurnalist care a fost repetent în ceea ce priveşte normele elementare ale deontologiei şi comportamentului profesional", ceea ce nu cred că merită comentarii, el mai spune că emisiunea "Hyde Park" a fost înlocuită cu "Vox populi", moderată de Ion Enache, insinuînd că, astfel, nu există motiv pentru a protesta. Jurnaliştii de la Info-prim nu încearcă sa afle de la directorul postului public cînd a fost pusă pe post emisiunea asta, cu ce frecvenţă, cît durează, prin ce se deosebeşte de "Hyde Park"... poate pentru că la aceste întrebări Stati nu ar avea răspuns - timp de un an de zile, de cînd a fost închisă emisiunea Hyde Park, pretinsa lor emisiune nouă nu s-a auzit nici o dată pe frecvenţele Antena C! Să-i fi scăpat jurnalistului Stati, eminent la capitolul deontologie jurnalistică, acest detaliu? Pentru că se află chiar lîngă sediul Antena C, vizavi de locul în care protestăm noi, intru la Info-prim şi merg direct la şef, Valeriu Vasilică, ca să-i vorbesc despre nedumeririle mele cu privire la ştirea în cauză. Cînd îl întreb cine a făcut ştirea şi cum s-a documentat, îmi spune că îşi asumă el responsabilitatea, dar că, pentru a scrie o ştire, nu sunt obligaţi să ne întrebe şi pe noi de ce protestăm şi în ce fel. Peste cîteva minute, timp în care îi indic erorile identificate de noi, el îşi declină responsabilitatea, zicînd că nu ştie cine e autorul ştirii şi cum s-a informat despre eveniment. Mai mult chiar, îmi declară că dacă nu ne place, Info-prim nu va mai face ştiri despre noi niciodată. Îi spun că nu ne face o favoare scriind despre protestul nostru (mai ales în halul acesta) şi e problema lor să-şi informeze corect şi la timp abonaţii, fiind în joc credibilitatea agenţiei. La un moment dat, dl Vasilică uită de ştire şi întreabă: "Nu-i aşa că vă convine să faceţi asta?" "Nu ştiu ce vreţi să spuneţi, îi răspund, dar, categoric, ne-ar conveni mai mult să avem la postul public municipal de radio o emisiune în care să ne putem exprima liber!" El nu-mi explică insinuările sale şi aşa va face pe toată durata discuţiei. Zice că suntem extremişti, dar cînd îi cer definiţia, schimbă tonul şi încearcă să se scuze cu "sunteţi tineri, deci şi extremişti", "şi eu am doi copii, care gîndesc altfel decît mine, deci sunt extremişti". Mai zi ceva dacă poţi! Ne acuză că facem lucruri negîndite, că suntem mînă în mînă cu Mihailo şi cu Voronin, iar cînd vreau explicatii zice că acţiunile noastre vor fi folosite de către presa guvernamentală pentru a lovi în presa (vezi bine) democratică, de parcă ziarele lui Voronin nu sunt în stare să calomnieze chiar şi atunci cînd nu faci nimic! Întreabă de ce protestăm anume aici, în faţa Antenei C, care sunt cel mai puţin vinovaţi, şi nu la CCA, Preşedinţie etc. Îi răspund că emisiunea a fost închisă de administraţia postului, atunci cînd CCA le-a făcut din deget, administraţie care nici măcar nu a contestat deciziile acestui organ care consumă din bugetul de stat pentru a-şi face mendrele în voie. Antena C ar fi putut să dea în judecată CCA-ul, dar au ales să se conformeze cuminciori unor decizii aberante. Vasilică încearcă să mă convingă că postul a vrut să dea Consiliul în judecată, dar n-a putut, deoarece nu era persoană juridică. Îi spun că Antena nici n-a avut de gînd să facă asta de vreme ce primarul Urechean a semnat chiar o scrisoare (scrisă de vicedirectorul Antena C, Ion Enache, preşedintele Comisiei de etică şi deontologie profesională a UJM) în care aprobă decizia CCA, declarîndu-se "întru totul de acord cu aprecierea dată de CCA postului de radio Antena C în cea ce priveşte derogările de la Constituţie, constatate în rezultatul monitorizării emisiunii Hyde Park". Mai are îndoieli în privinţa poziţiei adoptate de Antenă? Eu - nu. Şi ce fel de instanţă este primarul (şi Enache), încît să poată decide constituţionalitatea unei emisiuni? Îi mai sugerez că nici acum nu e tîrziu să fie acţionat în judecată CCA, mai ales că refuză să aprobe grila postului municipal pentru a patra oară (!), împlicîndu-se direct în politica editorială a postului. Ei, însă, aleg iar un conformism tăcut, complăcîndu-se în postura de martiri, şi avînd drept scuză pentru laşitatea şi impotenţa lor acţiunile CCA-ului. Valeriu Vasilică mă atenţionează că cei de la Antena C sunt jurnalişti buni, iar pe Stati şi Enache îi cunoaşte de zeci de ani şi nu se îndoieşte de profesionalismul lor. Dar profesionist este un jurnalist cu experienţă, care, deţinînd funcţia de preşedinte a Comisei de etică declară că "jurnalistul Brega a încălcat 9 puncte ale Codului Deontologic", iar cînd este rugat să argumenteze nu este în stare decît să enumere nişte cifre, fără a putea demonstra? Sau este profesionist fostul şef al departamentului Ştiri de la Antena C, care, în timpul ultimei campanii electorale a "promovat" Antena C pe primele locuri în topul celor mai angajate instituţii mass-media, de rînd cu Radio Naţional, M1 şi EuroTV? Acelaşi jurnalist care, ajuns acum director interimar al postului, declară că funcţia de preşedinte al unei organizaţii neguvernamentale (HP - n.n.) este incompatibilă cu cea de moderator al unei emisiuni la Antena C? Faţă în faţă cu V.Vasilică trăiesc un deja vu - mă simt exact ca în biroul pe care îl împart Stati şi Enache în timpul ultimei noastre discuţii... Unica diferenţă este că Vasilică o ţine una şi bună:"Nu judeca şi nu vei fi judecat!", de parcă jurnalismul, conducerea unei instituţii media publice s-ar face după principii biblice. Doar nu l-am judecat pe Stati pentru că ar avea, să zicem, trei amante, ci pentru că nu este capabil să deţină funcţia de director al postului şi să lupte pentru drepturile acestuia. Convinsă că nu are rost să mă lupt cu ideile preconcepute ale directorului Info-prim, fac cale-ntoarsă. Pe "balustrada" noastră e linişte, trecătorii reacţionează ca şi în zilele trecute: unii, curioşi, se apropie, întreabă ce facem, de ce protestăm, cine e vinovat, semnează în lista noastră pentru redeschiderea emisiunii sau aleg să ne susţină fără a-şi depune semnătura, alţii ne privesc de la distanţă fără a îndrăzni să se apropie sau chiar ne ocolesc, prefăcîndu-se că nu ne văd. Şeful de la editură şi angajaţii săi, care încercau să ne alunge ieri din locul acela, pretextînd că este periculos să ne aflăm aici din cauza substanţelor nocive de la subsol, a radiaţiilor puternice, a tensiunii de 10000V (fiecare cu varianta lui), că a doua zi vor avea de lucru aici, acum nici nu se arată, dovadă că argumentele lor nu era decît nişte invenţii, deloc inspirate.Despre Simion Creangă, hydeparkistul dispărut pe 2 iunie, nu se ştie încă nimic. Aflăm că soţia lui este nevoită să umble toată ziua pe la morgi ca să îl caute printre cadavrele neidentificate, în număr foarte mare... Seara auzim la "Ora Moldovei", spre sfîrşitul ediţiei, reportajul făcut încă ieri, superficial, de către Elena Cioina, care, deşi ne-a intervievat şi pe noi, ceilalţi protestatari, lasă să se audă doar vocea lui Oleg Brega, dintre colegii noştri, parcă special pentru a ilustra declaraţiile lui Stati, pe care le repetă ca pe un refren, despre "ambiţiile personale ale unui jurnalist"...(c) Mariana GălescuLink-uri:http://www.yam.ro/articles/2004/iunie/23/1.htmlhttp://tribuna.acasa.md/
0