3535

intrebari pentru Moldtelecom.

"preturile au crescut... de la 3500 si 6000 lei -> tocmai la 4200 si 7200"//23, atb: "... s-a adaugat si TVA-ul(20%) ..." 1. cred ca ar trebui sa faceti asta pe tot site-ul ( sau sa puneti intre paranteze "fara TVA" sau "cu TVA inclus" - ca sa fie clar despre ce merge vorba.) http://www.moldtelecom.md/services/internet/personal/ 2. uite de exemplu pe site: (dial-up): 60 si 150 (in loc de 72 si 180) ISDN: 120 si 300 (in loc de 144 si 360) 3. Daca tot v-ati apucat sa aratati preturile clare , atunci faceti-o pe tot site-ul ca sa fie intr-adevar clar. 4. Pe site-ul vostru asa si nu gasesc nicaieri sa fie aratat ca minuta de dial-up costa 6 bani? sau poate 5.76 bani (cu tot cu tva). 4.8 bani FARA TVA ? Caroce nica clar pe site-ul vostru daca vreau sa aflu ceva. 5. Mai este scris acolo: "gazduire pagina web, 5 MB cu acces FTP, http://www.moldtelecom.md/~nume " Nimic mai neadevarat. Intr-adevar: ma pot conecta cu loginul si parola mea prin ftp. Pot copia acolo fisere, jpeguri, html-uri pe contul meu de FTP. Dar crezi ca lucreaza site-ul www.moldtelecom.md/~nume dupa ce am copiat toate fisierele necesare ? Asa site nu exista. De ce scrieti ca oferiti "gazduire pagina web, 5 MB cu acces FTP , dar de activat nu ati activat acest serviciu ca sa apara pagina de pe ftp pe web? 6. Pe site-ul http://www.moldtelecom.md/services/internet/personal/ sunt aratate abonamentele lunare pentru ISDN (FARA TVA): Pachet ISDN 64 Econom: 120 Pachet ISDN 64 Master: 300 Pachet ISDN 128 Econom: 200 Pachet ISDN 128 Master: 500 Intrebarea mea: de ce n-aratati tot acolo cit costa sa te abonezi , adica sa-ti transformi linia de telefon in una ISDN, cit costa modemul ISDN ? Acolo trebuie sa aratati ca sa fie clar cit trebuie sa platesc . Pentru Pachet ISDN 64 Master, mie de-acuma mi-e clar ca abonamentul lunar e de 360 lei cu tot cu TVA inclus. Intrebarea e de ce nu aratati cit costa sa te abonezi, tot acolo pe site... Adica sa faceti publice acele citeva mii de lei care trebuie platite ca sa-ti transformi linia de telefon in ISDN, plus costul echipamentului etc... si de data asta sa fie scris clar: cu TVA 20% INCLUS in cost (sau fara TVA - dar sa aratati clar ca TVA-ul e de 20%) Puteti sa zapaciti pe oricine in felul asta. 7. Despre: Pachet ISDN 128 Econom: 200 / Pachet ISDN 128 Master: 500 De ce nu scrieti ca pentru viteza de 128 kbps se foloseste canal dublu si ca tariful pentru minuta se dubleaza ? Adica pentru aceste abonamente nu platesti 6 bani minuta , dar 12 bani minuta ! ca sa fie clar user-ului care se aboneaza ca va plati 12 bani pentru fiecare minuta cit e conectat (RESPECTIV 7 LEI/ORA pentru ISDN-ul vostru de 128kbps) 8. Puteti induce in eroare pe oricine cu informatiile de pe site-ul vostru. PS: Nu va pare ca 3.5 lei pentru o ora de stat pe dial-up e prea mult ?PS2: NU va pare ca 7 lei pentru o ora de stat pe ISDN la viteza de 128 kbps e prea mult pentru oricine? adica las-sa fie viteza ceea de 128 kbps, dar sa platesti cite 7 lei pentru fiecare ora ? nu va pare ca ganitzi kankretna?Uite de exemplu (ISDN 128): daca stau eu cite 3 ore in fiecare zi pe internet. Calculeaza si vei vedea ca va trebui sa platesc 600-650 lei pe luna .Nafiga mie asa viteza de 128kbps daca pentru a sta cite 3 ore pe zi, mie imi va veni nota de plata de la moldtelecon de 600-650 lei pe luna ?PS3: Cind aveti de gind sa scoateti tariful pentru minuta stata pe I-net ? Nu va pare un lucru tare idiot sa impuneti userii din Moldova sa plateasca cite 6 bani sau 12 bani pentru fiecare minuta stata pe Internet ? PS4: Cine baga in buzunar acesti 6 bani minuta pe care ii stoarceti de la utilizatorii de I-net din Moldova ? Clanul Voronin ?
0