998

Da-i doamne "moldovanlui" mintea cea de pe urma...

Aflindu-ma departe ce casa de mai mult timp nu prea sunt la curent cu ce se intimpla acasa, iar ceia ce stiu o stiu din versiunele electronice ale ziarelor. Ceia ce am citit in Flux (si atasez mai jos) m-a convins inca o data cit de usor este de amagit lumea in Moldova, si care e siguranta zilei de miine. Iar cazul de mai jos m-a convins inca o data ca acum in 2002 cei impotriva carora am lutat din 1985 sunt aceiasi ca si in 1917. Niste minciunosi, ipocriti si mici la suflet...Tare bine ar fi daca presa libera ar dezgropa mai multe cazuri de astea si le-ar aduce la cunostinta lumii... Desi asta e foarte periculos pentru o publicatie libera in Moldova... Mai ales dupa ultima inventie stalinista a lui Voronin. ---------------------------------------------------------------Voronin promoveaza un proiect de lege de factura stalinistaDeputatii comunisti au votat ieri, in prima lectura, o initiativa legislativa a presedintelui Voronin "cu privire la contracararea activitatii extremiste". Documentul prevede, intre altele pedepse, inclusiv penale, pentru conducatorii organizatiilor obstesti sau religioase si pentru sefii institutiilor de presa din Republica Moldova care, in opinia autoritatilor, a desfasurat activitati extremiste. Opozitia crestin-democrata considera ca proiectul prezentat de seful statului contravine Constitutiei si legislatiei internationale in domeniul drepturilor omului si a solicitat ca acesta sa fie trimis pentru expertizare Consiliului Europei.Vitalie Calugareanu, FLUX--------------------------------- Agentia FLUX -------------------------------Comunistii maruntei sunt disperati:Salvati-ne de Stepaniuc!Niciodata nu ne-a trecut prin cap ca o sa ajungem sa fim vizitati la redactie de membri de rand ai partidulului comunistilor, veniti cu jalba-n protap impotriva actualei conduceri, tot comunista, solicitandu-ne ajutorul. Iata ca s-a intamplat si asa ceva. Persoanele despre care vom vorbi mai jos, ne-au spus ca au venit anume la ziarul nostru deoarece in organul de presa al PCRM, "Comunistul", toate materialele se scriu la comanda, nemaivorbind de proasta lor calitate.Liliana Istrate, FLUXMarti dupa masa ne-am trezit in prag cu un cuplu comunist, Boris Eriomenco si Elena Holomitkaia, cu un ziar FLUX in mana. Vizitatorii au venit sa ne povesteasca cat de tare sunt suparati ei, ca si alte sute de comunisti de rand, pe Voronin si pe intreg partidul. Pe parcursul discutiei, dansii insistau sa mediatizam numaidecat nemultumirea lor pentru ca lumea sa-si dea seama pentru cine a votat.Povestea lor incepe inca in anul 1992, cand cuplul a cumparat un lot de pamant in Chisinau, pe stada Belinski nr. 28 B, pentru a-si construi o casa. Pe atunci, Boris Eriomenco lucra auditor la Banca de Economii. Plata pentru acest lot de pamant, in valoare de 15 mii lei, urma sa fie achitata din contul salariului acestuia, cu dobanda lunara. Peste un an, Eriomenco a fost concediat, fiind impus sa restituie suma de 55 mii lei.Desi a apelat la instantele de judecata, incepand cu judecatoria sectorului Buiucani, Curtea Suprema de Justitie, Tribunalul mun. Chisinau si ajungand pana la Curtea Europeana pentru Drepturile Omului de la Strasbourg, situatia a ramas neschimbata. Mai mult, intr-un raspuns al Primariei municipiului Chisinau, se specifica ca familia respectiva a construit casa pe un lot care nu le apartine, desi acestia au ridicat doar o mica constructie de iarna.Pentru a zadarnici examinarea cazului la Strasbourg, unde Eriomin a cerut o desbagubire in valoare de 100 000 dolari, Curtea Suprema de Justitie a anulat prima hotarare si a remis spre reexaminare cazul Judecatoriei Buiucani. Aceasta a reconfirmat prima decizie. Recent, Eriomenco a primit o scrisoare care contine ordinul de expulzare din casa, pe motiv ca lotul a fost vandut altei persoane, pe nume Galina Tacu.Astfel, practic, Boris Eriomenco, impreuna cu sotia sa, care este insarcinata, cumnatul sau (veteran in razboiul din Afganistan) si fiica acestora de numai cinci ani, au fost alungati in strada.Rezolvarea cazului respectiv, ca si multe altele, este taraganata de mai multi ani. Ca si multe alte perosne, Eriomenco si-a legat sperantele de partidul din care face parte - PCRM. Ininte de a veni la putere, liderii comunisti, condusi de Vladimir Voronin, la toate sedintele de partid, tipau ca toate problemele vor fi rezolvate cand vor veni ei la guvernare, iar Voronin ve deveni presedinte. Atunci, foarte multa lume a crezut ca odata cu venirea comunistilor la putere lucrurile se vor schimba in bine. Unii, naivi, chiar s-au implicat activ in campania de colectare a semnaturilor, de impartire a fluturasilor etc."Dupa ce au ajuns la putere, acestia nici nu vor sa auda de noi. Cand am incercat sa ajungem la Voronin in audienta, nici macar nu am fost lasati sa intram in cladire. Ne-am plasat cu toata familia pe scarile de la intrare si asteptam. Au trecut pe langa noi mai multi deputati comunisti, inclusiv Victor Stepaniuc, dar s-au facut ca nu ne vad. In cele din urma, au trimis cinci persoane, imbracate in civil, de la Serviciul de Informatii si Securitate si cativa politisti care ne-au maturat de acolo, invocand motivul ca am fi prezentat pericol pentru securitatea presedintelui", a marturisit comunistul inrait.La randul ei, Elena Holomitkaia a mentionat ca la sedintele de partid la care a asistat si ea, cei prezenti in sala nu au dreptul la opinie. "Se vorbeste foarte mult, dar nici o problema nu este rezolvata. La ultima sedinta nu ni s-a permis sa asistam, zicandu-ne ca amenintam securitatea presedintelui", a marturist Holomitkaia.Potrivit interlocutorilor nostri, acum, in PCRM, se efectuiaza o politica de epurare a cadrelor. Se pare ca familia Eriomenco nu este singura nemultumita. Electoratul comunistilor incepe sa deschida ochii."Daca ati veni la sediul partidului, veti vedea sute de comunisti nemultumiti. Foarte multi membri de partid sunt deziluzionati, simtindu-se tradati. Ei au declarat ca, daca situatia va ramane neschimabta, vor parasi randurile partidului, o parte din ei renuntand deja la carnetele de comunist. In cadrul unei intrevederi cu un deputat comunist, i-am reamintit ca inainte sa vina la putere ne tot cereau sa-i sustinem, acum, insa, au uitat de cei care i-au votat. Am primit si o scrisoare de multumire din partea actualului presedinte", a mentionat Eriomenco.Desi au vorbit mai mult in limba rusa, acestia recunosc ca majoritatea populatiei este de origine romana si vorbesc limba romana."E un paradox: partidul comunistilor se afla la putere, avand si majoritatea in Parlament si tot comunistii sunt alungati in strada. Am fost naivi cand am crezut ca va fi mai bine. Este exact invers. Mafia infloreste, iar liderii comunisti fac parte nemijlocit din aceasta", a conchis Eriomenco.
0