772

Ceasul adevarului este aproape

Astazi, in preajma Sfintei Sarbatori a Invierii Mantuitorului, se cuvine sa-i multumim lui Dumnezeu pentru ca a fost alaturi de noi in aceasta iarna grea. Stim ca suntem, in comparatie cu martirii care au pus temelia Sfintei Sale Biserici, doar niste biete fiinte infricosate si, fara Dumnezeu, am fi dat inapoi mult mai inainte. Dar, ii multumim Domnului pentru ca ne-a intarit in credinta ca mai exista inca oameni puternici care au un spirit de sacrificiu mai mare decat al nostru si un orgoliu sanatos care le permite sa nu se teama de nimic. Ani de zile, comunismul ne-a umilit prin frica pe care a generat-o. Aproape instinctiv, am simtit nevoia sa-i opunem orgoliul despre care vorbeam, poate putin sfidator, ca sa ne razbune si sa-i dea peste nas. Ne-am simtit, ocrotiti de Marirea lui Dumnezeu si am invins in noi dezamagirea si vulnerabilitatea. Ii multumim Stapanului Cerurilor, ca ne-a aratat slabiciunile si ii aducem un adanc omagiu pentru ca ne-a invatat sa le depasim. Ii multumim, de asemenea, ca ne-a convins, inca o data, ca adevarul nu poate fi umbrit de spaimele noastre mici si meschine.Suntem fericiti ca Dumnezeu i-a descurajat pe comunisti, i-a facut sa se simta mai singuri, aratandu-le ca le lipseste nu doar curajul, ci si modelele in care sa poata crede. Ii multumim, in numele a sute de mii de oameni de buna credinta din Basarabia, pentru ca ne-a ajutat sa obtinem, culmea! de la o guvernare ateista, inregistrarea Sfintei Mitropolii a Basarabiei. Stim, insa, ca lupta nu se opreste aici, stim ca mai exista inca destule lichele care scuipa cu venin peste tot ce avem mai sfant. Suntem siguri ca si Vlad Cubreacov este victima acestor inimi haine si negre, dar avem certitudinea ca lichelele vor fi strivite, in cele din urma, de credinta nestramutata a miilor de tineri care au gustat din cupa libertatii. Pentru ca stim, de asemenea, ca dreptatea apartine doar mintilor lucide si sufletelor curate, nu celor invechiti in rele si patimi diavolesti.Chiar daca ne mananca palmele si ne macina dorinta de a incrucisa cu ei spadele, astazi, in Vinerea Mare, suntem linistiti. Ne vom duce la Biserica si ne vom ruga in tihna pentru iertarea pacatelor noastre. Il vom implora pe Dumnezeu sa ne dea putere, curaj si credinta. De putere, curaj si credinta vom avea nevoie si de acum incolo.(flux)
0