939

Scrisoare deschisa lui V.I. Lenin de la V. N. Voronin

Scrisoare deschisa lui V.I. Lenin de la V. N. VoroninTovaras Lenin, viul cel mai viu,Nadejdea noastra, sovestea cea mare, M-a pus la cale Doros sa Va scriu,Caci tot partidul e in disperare.Stiti: moldovenii istia-s nesupusi, N-asculta, ies la demonstratii, striga...Si inca tare nu-i iubesc pe rusi,Ca rusii nu mananca... mamaliga.De Ostapciuc, cat tine ziua, radCa nu-i vedeta, ca-are vorba schioapa...(Si-mi pare rau, ca-i membra de partid, Desi n-ar face branza nici la sapa). Mai zic ca nici raioane nu mai vor, Nici limba rusa, dar Va spun eu una:De-un an, am intronat sub tricolorProstia omeneasca si minciuna!Democratia-am dus-o la muzeu,Am pus in posturi nalte tot namolul...Si chiar de ne-nchinam lui Dumnezeu,Noi lacrima ne-o stergem cu chistolul.Va venerez si multumiri Va-aducSi, ca s-ajunga-oleaca mai degraba, Vi le transmit prin Victor Stepaniuc,Ca nu e bun de nici o alta treaba.Cu asta pun scrisorii mele punctSi Va sarut chelia de Socrate. Sunt inima partidului defunct,Dar una care inca tot mai bate.
0