889

Miorita 2002

MIORITA (Editia 2002) Pe-un picior de lemn, Uns cu untdelemn, Iata vin agale Pe-a plangerii vale Trei bravi presedinti Toti scrasnind din dinti. Unu-i moldovan, Unu-i transnistrean S-altu-i otoman. Iar cel Gagauta Si cu Michiduta Mari se vorbira, Si se sfatuira, La apus de soare, Ca sa mi-l insoare Pe cel moldovan, Ca-i mai otoman Decat Suleiman. Si l-au convocat, Sara pe-nserat Si i-au zis asa: Vova, nu te da! Lasa-te de frati, De veri si cumnati, De mama si tata, De natia toata Si ti-om tine parte Tie pan-la moarte. Ti-om da motorina, Nafta si benzina, Seceri si ciocane, Lemne si chiroane, Ca sa rastignesti, Cand binevoiesti Pe tot printisorul, Care duce dorul Re-ntregirii tarii Si-al rumanizarii. De-a valma sa-i seceri Pe acei neteferi, Care se indura Tata de la gura Sa ne-o ia odata Cu Moldova toata. Ti-om da si firman, Ca sa fii cioban, Pe intreaga stana, Si-un ciomag in mana, Sa conduci festiv Statul costeliv, Confederativ. Sa-ti mai bine turma Pan si-a pierde urma, Colo-n fundul tarii, Prin calde Siberii, Unde-i iarba grasa Si viata frumoasa. Dar cea Miorita, Cu limba pestrita, De un an incoace Gura nu-i mai tace, Targul nu-i mai place... - Miorita slaba, Oaie basaraba, De un an incoace Gura nu-ti mai tace Ori targul nu-ti place, Ori esti opozanta, Miorita toanta? - Nu sunt opozanta, Nici mioara toanta, Sunt o oaie blanda, Goala si flamanda, O alegatoare, Cum mai rar sub soare, Care-acum un an Te-a ales cioban... - Parca-mi amintesc, Daca nu gresesc, Mi-ai dat si-un colac, Presurat cu mac Si-un prosop de in, Si-o vadra cu vin Ah, mioara mea, Daca as avea Timp ceva mai mult, Sa stau sa te-ascult, Dar eu sunt pe duca, Plec la Ciuca-Buca Dupa miez de nuca, Sa v-aduc papara Ca nu-i lapte-n tara. Dar daca-ai venit, Dac-ai indraznit Sa intri-n palat, Chit ca m-ai votat, Spune, ce nevoi Te-au adus la noi? - Tovarase bace, Da-ti sfetnicii-ncoace La verdeata multa, C-aici nu s-asculta. Dar, draga stapane, Mai cheama si-un caine Din cei zdravenei Ca alde Morei, Ca l-apus de soare Vor sa te omoare Baciul transnistrean Si cel otoman. - Oita barsana, De esti nazdravana Si de-o fi sa mor, Cand mi-i mie dor, Du-te de istov, La baciul Smirnov, Du-te cu fuguta, Si la Gagauta, Si le spune lor, Fratiorilor, Ca sa ma ingroape, Pe aici pe-aproape. Nu colea-ntr-o garla, Ci lang-a mea Tarla, Lumea cand s-a strange Ministrii m-or plange Cu lacrimi de sange! Ceasul cand a bate Cabinetu-n spate Vant nu m-a razbate! Astea sa le spui, Iar la cap sa-mi pui Acel scump odor, Tot un Tricolor - Drapelul "fascist", C-am fost comunist! Pune-mi si-o cohorta Numai fara borta, C-asta imi trezeste Amintiri funeste. Ii cunosc eu telu Din lozinci de felu: "Azi in Chisinau - Maine-n satul tau!" "Gata cu rabdarea: Jos rusificarea!" "Rusa e frumoasa, Dar la ea acasa!" "Nu vrem nici un pic Pres-ul bolsevic!" "Nu va fie frica, Comunismul pica!" "De-ar pica odata Sa intram in NATO!" Iar tu de omor Sa nu le spui lor. Sa le spui vulgar C-am fost un magar De m-am insurat Sara pe-nserat C-o sonda de nafta S-aveti multa bafta! Ca la nunta mea, De la Moscova, S-a aprins o stea, Pe Kremlinul drag, Langa rosu steag. Ca von Ribbentop Si cu Molotov Mi-au tinut usanka, M-au dus cu taceanka Ziua la plimbare, Noaptea la culcare. C-am avut nuntasi Ciukci si papuasi, Preot - Aleksii, Preotese - mii Stele rubinii!... Iar daca-i zari, Daca-i intalni Maicuta batrana, C-o varguta-n mana Pe strazi alergand Si tot intreband: Cine au zarit, Cine-au auzit De-un tovarasoi Tras ca prin butoi? Fetisoara lui, Spaima gandului; Vorbulita lui, Rasul plansului; Faptulita lui, Borta vantului!... Tu, oita mea, Sa te-nduri de ea Si-i spune curat Ca m-am insurat C-o sonda de nafta S-aiba multa bafta! Iar la cea maicuta Sa nu-i spui, draguta, Ca la nunta mea, De la Moscova, S-a aprins o stea, Pe Kremlinul drag, Langa rosu steag. Ca von Ribbentrop Si cu Molotov Mi-au tinut usanka, M-au dus cu taceanka Ziua la plimbare, Noaptea la culcare. C-am avut nuntasi Ciukci si papuasi. Preot - Aleksii, Preotese - mii Stele rubinii!...
0