33823

Spovedanie (M. Eminescu)

Pacea se lăsase pe întreaga fire,Coborâse seara la o mănăstire,Era, în toiul verii, jos într-o poiană,Stau vorbind un popă cu o fetişcană.El cu barbă lungă şi obraji frumoşi,Cu ochi de cărbune şi trup viguros,Ea micuţă, zveltă, cu sânii săltăreţi,Cu şolduri rotunde şi cu părul creţ.Plecăciuni, părinte, aşa cum se cuvine,Bună seara, taică, ce cauţi pe la mine?Am venit părinte să mă spovedesc,Am păcate multe, precum eu gândesc.Bine, fata taicăi, îţi dau ascultare.Stai colea pe iarbă, spune ce te doare?Uite ce părinte, sunt căsătorită,Am de toate celea, dar nu-s fericită.Soţul te înşeală, e beţiv, te bate?Nu de asta-I vorba, mi-aduce de toate.Dar ce-mi foloseşte, dacă nu-I bărbat,Bun e în ogradă, dar nu-I bun în pat.Înţelegi părinte ce vreau eu să-ţi spun?Despre partea cea nu e deloc bun.Spune atunci femeie nu-ţi fie ruşineSpune cum ţi-e vorba, să înţeleg mai bine,Nu te ia în braţe, eşti nemângâiată,Nu-ţi dă bărbăţelul ce doreşte o fată?Uite ce părinte, cum să-ţi spun, e mică,Când mă simte aproape abia se ridică,El mă ia în braţe, vrea să mă sărute,Eu mă bag sub dânsul poate că m-a fute.El urcă pe mine, îl mângâi la coaie,Dă din cur odată ş-apoi I se face moale.M-ă desfac la pizdă, mă sui eu pe dânsulDau s-o vâr în mine şi m-apucă plânsul.Eu tremur ca varga, el stă neclintit,Se uită la mine parcă ar fi tâmpit.Eu stau toată noaptea mă frământ şi gemCe să fie asta? O fi vre-un blestem?!L-a legat vre-o fată, de la el din sat,L-a vrăjit vre-o babă l-ar fi deocheat.Am venit părinte dacă mă înţelegiSă te rogi la Domnul, soţul să-mi dezlegi,Nu mă duc de-aicea, nu mă dau bătută –Dezleagă-l părinte vreau să fiu futută.Bine fata taicăi, rog pe cel cerescSă-mi asculte glasul şi să-l lecuiesc.Pentru asta însă ai să faci canoaneSă te rogi fierbinte şi să dai de pomană.Dar, ian stai o clipă, stai şi îmi explicăZici că o freci în palme şi nu i se ridică?Tu te dai întreagă şi cu pielea goală,Iar el te priveşte şi nu i se scoală, Tu te culci în pat şi stai aşa lungită,Încaleci pe dânsul, iar el stă ca o vită.E de necrezut asta, îţi mărturisescAud prima dată de când spovedesc.Aşa de frumoasă, tânără e culmeaSă nu ai parte în viaţă de un bărbat calumea,Dar mai ştii păcatul, poate mă înşel.Ştii ce aş propune – haide să încercTu să-mi mângâi sânii, iar eu o să te frecŞi de-o fi tu cea să mi-o vezi sculatăNu încape îndoială, eşti nevinovată.Şi atunci vom începe post şi rugăciuniAcel totputernic să facă minuni,Să-ţi dezlege soţul, să-l facă vânjosSă te mulţumească prin faţă şi pe dos.Dar să ştii un lucru - că păcatul meu E cu mult mai mare iartă-l Dumnezeu.Bine atunci părinte fie precum spuiMă dezbrac îndată cred că-I vina lui.Şi în seara cea în umbră s-arătauDouă trupuri goale, ce se înfruptau Fata speriată, dar cu dor nesătulÎl prinsese-n palme faţa de mascul,Vai ce pulă mare, încep să mă temNu mai pot de frică de acuma gem.Uite-o cum se mişcă, cât e de fudulăFericită e acea înfiptă cu aşa pulă.Îi tare ca piatra şi stă drept în susAtât îi de mândră, îmi place nespus.Dă-mi voie părinte – vreau să o sărut.Ia fetiţă dragă suge cât mai mult.Iar acuma ajunge, lasăte pe spate Desfă cracii bine, atât cât se poateCând îi văzu pizda, popa înlemniŞi-I veni pe dată mii de nebunii,Uite ce minune de la dumnezeuLasă-mă fetiţă s-o sărut şi euCe vaieţi fetiţă te supără iarba?Nici de cum părinte, mă gâdilă barba.Atuncea eu bine cunosc şiretliculDesfă cracii bine să-ţi sărut lindicul.Ajunge părinte nu mai pot, îţi jur,Bagă-ţi pula în pizdă şi mă ia de cur,Hai părinte vâr-o s-o simt toată-n mineSă ne cârligăm, şi să ne futem bine.Bine ce-I atuncea, de vrei să te fut Îţi bag pula în pizdă de la început,Stai în patru labe, saltă curu-n sus Stai aşa pe iarbă precum eu ţi-am spusIa pula în mână şi ţi-o potriveştePuneţi-o la pizdă şi-apoi mi-o beleştiAşa, foarte bine, acum e belită.Să te fută taică, să fii fericită.Fute-mă mai tare strânge-mă de cur,Trage-mă în pulă şi prin împrejur.Na la taica pula, te fut bine aşa?Freacă-mă părinte şi nu mă lăsa.Nu te las fetiţ-o, te mai fut un picCa s-o simţi intrată până la buric.Acum saltă curul şi te încovoaie – Ca să intre pula, până şi cu coaie.Stai fetiţa taicăi, da rabdă o clipă,Nu mişca din cur simt că mă furnică.Prea te îndeşi în pulă, dă din cur uşorŢine pula-n pizdă, nu mişca că mor.Simt că mă furnică, of, m-am slobozit!Mulţumesc părinte că m-ai potolit!În poiana crucii, în poiana adâncă – o fată şi un popă spovedesc încă. M. Eminescu
0