767

StarNet, un caz de neimaginat.

Vreau sa va povestesc o situație de neimaginat cu aceasta companie. Venind în vizita în Moldova mia trebuit internet pe doua luni. Aleatoriu am decis sa merg la StarNet. Ei miau zis ca nu au pachete pe doua luni și am fost nevoit sa platesc pe trei luni și jumate. Desigur la un preț exagerat. Dar asta nu contează, contează calitatea serviciilor de la StarNet. Am menționat doamnei din oficiu ca mă voi folosi doar de WiFi. Ea mia spus ca voi avea un internet de 200Mb/s. După ce miau instalat internetul sau început problemele. Am primit o viteza stabilă de 30Mb/s - 45Mb/s în loc de 200Mb/s. Văzând o viteza de 5 ori mai mică, am sunat serviciul suport clienți. Ei nu m-au putut ajuta și miau promis timp de o ora ca voi primi un sunet de la un tehnician. Am așteptat catevai săptămâni (aproximativ 2-3) și tot n-am mai primit nici un sunet. După acest timp îndelungat am sunat a doua oară. Iarăși mi sa spus ca voi primi un sunet de la un tehnician deja timp de doua ore. Am așteptat 4 ore și nimeni nu ma sunat. Am sunat din nou disperat sa vorbesc cu un manager sa rezolve situația. Pe telefon mi sa nimerit un manager foarte arogant. Mam dus în oficiu a doua zi. Am intilnit a doua persoana aroganta. Ei nu se rușinează sa te minciuneasca în fata. Managerul mia zis direct în fata ca eu ii amagesc și ca eu NU am apelat serviciul clienți la primul meu apel. Uau. Mi se pare o companie de escroci din anii 90. Sa va explic deja care a fost problema cu viteza de internet. Conform contractului ei dau internet de 200Mb/s doar prin cablu, dar echipamentul care vil instaleaza susține fizic maximum 60Mb/s. Am cerut sa îmi schimbe echipamentul pe unul mai performat și miau zis ca contractul meu nu permite. Escroci adevărați. Când le-am zis ca doamna din oficiul StarNet mia confirmat viteza de 200Mb/s prin WiFi. Managerul ma sfătuit sa citesc contractul înainte de al semna. Adică, mia dat de înțeles ca nu trebuie sa am incredere în vorbele personalului de la StarNet.
Sfat: dacă veniți de peste hotare si va trebuie un internet pe o perioada scurta, ocoliți StarNet-ul. Va multumesc.

0