1376

Orașul care 80 de ani a ascuns un secret întunecat. Au fost găsite aici 1.200 de cadavre

Orașul belarus Brest, situat la granița cu Polonia, a ținut ascuns timp de aproape 80 de ani un secret întunecat. În centrul istoric au fost descoperite, într-o groapă comuna, rămășitele a 1.214 de persoane.

Până la începutul anilor ’40, centrul vechi al oraşului Brest era un ghetou evreiesc. Dintre cei 28.000 de locuitori, jumătate au murit şi doar puţini au reuşit să fugă, scrie ABC News. În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, în jur de 16.000 de rezidenţi ai oraşului au fost ucişi de soldaţii nazişti într-o pădure din apropiere, iar alţii şi-au pierdut viaţa chiar în actuala zonă istorică.

În luna februarie, muncitorii care lucrau la un nou complex de apartamente au descoperit rămăşiţele a 1.214 persoane, care fuseseră aruncate într-o groapă de 40 de metri şi îngropate la doar 2 metri adâncime.

„În 1999, a apărut un articol despre groapa comună într-un ziar local. Singurul lucru surprinzător este numărul mare al victimelor îngropate aici”, a declarat Regina Simonenko, directoare a Muzeului Holocaustului din Brest.

„Mi-a venit să plâng când am văzut”.

„Locul este îngrozitor. Mi-a venit să plâng când am văzut rămăşiţele atâtor femei şi copii, cât şi o femeie care ţinea în braţe un bebeluş. Victimele au urme de glonţ în ceafă. Erau şi copii şi adolescenţi printre victime”, a declarat Pavel Galetsky, reprezentant al poliţiei din Brest.

Acum, autorităţile locale îşi doresc ca aici să fie construit un memorial al Holocaustului.

„Suntem de părere că nu ar trebui să intervină nimeni acolo unde se află gropile comune din timpul Holocaustului. Rămăşiţele victimelor ar trebui să rămână aici, iar aceste locuri să devină unele unde au loc comemorări şi unde să ne aducem aminte de oameni”, a transmis Efraim Zuroff, de la Centrul Simon Wiesenthal, într-o scrisoare oficială transmisă autorităţilor belaruse, prin care cere suspendarea proiectului imobiliar.

La rândul lor, autorităţile locare promit ca aici să fie construit un memorial al Holocaustului.

„Este foarte posibil ca una dintre bunicile mele materne, o mătuşă şi doi unchi să fi fost îngropaţi aici”, a declarat un localnic.

protv.md

0