1107

VW Touran ECOfuel

Buna ziua tuturor !
Am si eu un Touran 2007 (BSX) benzin-metan din fabrica . Si zilelea acestia am avut o experienta extraordinara cu niste probleme ce au aparut dupa ce a fost schimbat GRM-ul complect.
Dupa ce a fost montate piesele am parcurs aprox. 300km si am observat ca am inceput sa pierd lichidul refrigerat(tasol), insa in timpul mersului toate tzevele de cauciuc a Sistem. de Racire se intareau si se parea ca inca putin si vor exploda. Incet deschideam capacul de la depozitul cu (tasol) eshia aerul si mashina mai respira putin si i-si revenea. 
Apareau ceva erori de tip nu dorea mashina sa mearga la gaz si trecea la benzina, care dupa ce ma opream, dispareau singure, si ventilatorul se invirtea asha de tare ca aveam imprecia ca vrea sa-shi ea zborul VW meu. M-am intors innapoi la statia tehnica , si "patzanii" au incercat de toate , adica au schimbat termostatul, apoi capacul la depozitul de (tasol) , au mai inventat pe parcurs inca o istorie de tip (problema electronica ) la un sensor , si au mai scos ceva bani . Insa problema nu a fost  rezolvata . Daca sicer ma gindeam ca trebuie sa ma adresez la RUMEON pentru o testare completa, ina dupa cum stie toata lumea, daca nu ai finatze , nu ai ce cauta la ei. Am mai citit despre probleme de acest tip pe internet si totul indica ca e problema cu garnitura culasei motorului (прокладка мотора).
M-am adresat la un motorist care dupa spusele prietenilor e cel mai bun din Chisinau( asha spun prietenii). Insa profecionalizmul lui sa adeverit (cel putzin pentru problema mea), in primul rind cind a intzeles ca mashina e pe gaz-metan , a ascultat istoria mea si deschizind capacul a mirosit  aerul din sistema si a adus veredictul !!!   Zice el: " Stai putin, voua nu va miroase a gaz ? Ei aici e clar, REDUCTORUL  de gaz e dus la tine , mai baiete . Gazul nimereste in sistemul de racire. Nu e problema in (prokladca)"  Am ramas patrat....
Mi-a deconectat Reductorul, si acum megem doar la benzina, piina cind il voi gasi si pe asta .

Reductorul -- este o alta istorie deja , aici in genere e un roman intreg cu drama si melodrama de tip Business Moldovenesc . Pe parcurs mai scriu.... Merci pentru atentie ....

0