1582

Un bărbat oferă 50.000 de dolari recompensă celui care rezolvă un caz neobișnuit

Fiul unui miliardar britanic oferă o recompensă de 50.000 de dolari celui care va stabili circumstanțele în care a murit tatăl său.

Philip Chandler, proprietarul unei case de pariuri şi al stadionului de curse de câini Walthamstow, a fost găsit fără viaţă în locuinţa sa din Mexic. Trupul neînsuflețit al miliardarului a fost găsit în piscină, în 2016.

Doi ani mai târziu, fiul său a împânzit oraşul cu afişe prin care anunţă că va oferi o recompensă generoasă celui care va elucida misterul morţii tatălui său.

“Există multe întrebări fără răspuns legate de moartea tatălui meu”, a declarat Philip Chandler Jr. ”Îmi fac griji pentru ce i s-a întâmplat cu adevărat. Că majoritatea părinţilor şi fiilor, am avut problemele noastre, dar ne-am înţeles foarte bine în anii dinaintea morţii lui. ”

Anterior, Chandler Jr., agent imobiliar, a publicat anunţuri în presă mexicană şi a angajat anchetatori privaţi, neavând încredere în instituţiile statului.

Iniţial i s-a spus că tatăl său a suferit un atac de cord în timp ce era în piscină şi că în sângele lui era alcool. Dar, apoi, teoriile s-au schimbat. “Aparent, el era lovit la cap. Mi s-au spus lucruri diferite ”, a spus el.

Poliţia a declarat că nu există circumstanţe suspecte, iar cauza oficială a morţii, înregistrată că accidentală, a fost dată că fiind înec, nu un atac de cord.

Afişele din Manzanillo anunţă “50.000 de dolari americani recompensă pentru elucidarea unui că de moartea suspectă”.

”Domnul Philip Chandler a fost găsit mort în piscină din locuinţa să din La Punta Manzanillo pe dată de 18/7/16. Oricine are informaţii care conduc la condamnarea unei persoane sau a unor persoane responsabile va primi recompensă de mai sus sau mai mult.”

Stadionul a fost vândut în anul următor unei firme de proprietăţi pentru un zvon de 22 de milioane de lire sterline, pe fondul unei reacţii la adresa localnicilor care au făcut campanie pentru că aceasta să fie salvată.

protv.md

0