802

Maia Sandu spune ce informații a aflat în 2015 despre diploma lui Gaburici

Sursa foto: deschide.md
Maia Sandu spune că informațiile pe care le-a primit în 2015 de la Procuratură despre diploma lui Chiril Gaburici au fost incomplete și contradictorii. „Nici până astăzi nu știu ce e cu diploma lui Gaburici”, a declarat Sandu.

În martie 2015, pe când era ministru al Educației, Maia Sandu a făcut o interpelare la Procuratura Generală în care a cerut să fie examinată autenticitatea diplomei de studii generale a lui Chiril Gaburici, pe atunci prim-ministru al Republicii Moldova.

„Am doar răspunsul de atunci de la Procuratură, care spunea că cel mai probabil există un fals în actele dlui Gaburici. După aceea nu a mai urmat nimic. Vă amintiți că Procuratura Generală a clasat dosarul. Răspunsul l-am primit de la dl Morari, actualul șef al Procuraturii Anticorupție. Mie mi s-au părut informațiile cel puțin contradictorii”, a declarat președinta Partidului Acțiune și Solidaritate, Maia Sandu în cadrul emisiunii „Important” de la TVC21, fiind citată de Agora.

Amintim că la 12 iunie 2015  premierul de atunci Chiril Gaburici și-a anunțat astăzi demisia, după o activitate de puțin peste 100 de zile. Demnitarul a spus atunci că odată cu plecarea sa din funcție, nu va exista suspiciunea că ancheta în cazul studiilor sale nu s-a desfășurat corect și transparent.

politics.md

0