1255

Sărbători cu multă tristețe pentru doi copilași după ce au fost alungați din casă de propriul tată

De mai bine de trei ani de la divorț, doi foști soți sunt într-un scandal continuu și nu pot împărți averea. Zilele trecute, femeia, care a rămas după divorț să îngrijească de cei doi copii minori, s-a pomenit cu toate hainele scoase după ușă, adunate în saci de fostul soț. Acesta a dat-o afară cu tot cu copii din apartamentul cu trei odăi în care au locuit mai bine de opt ani. Acum, femeia luptă să găsească un ban pentru a cumpăra o pâine, iar copilașii nu vor simți bucuria sărbătorilor de iarnă.

„Totul s-a întâmplat când am ieșit dimineața din casă să duc copiii la școală, după care am mers la serviciu. Peste câteva ore, am venit acasă să-mi iau niște lucruri. Când m-am întors, lacătul de la ușă era schimbat, iar toate lucrurile mele adunate în saci și depozitate în coridor. Vă dați seama ce șoc am avut când am văzut asta? Mai mult decât atât, din grabă ce îi era și, probabil, ajutat de cineva, a pus în saci tot ce le nimerea la îndemână. Într-un sac cu haine a pus și ulei, și carne înghețată”, ne spune plângând Anastasia Țurcanu.

S-a pomenit cu hainele scoase după ușă

Femeia susține că înainte de a se căsători cu Emil, fostul soț a semnat un contract de investiție într-un imobil, iar după nuntă au achitat suma integral. După divorț, la împărțirea averii, instanța i-a dat câștig de cauză bărbatului, astfel că el a devenit unicul proprietar al imobilului cu trei odăi, iar femeia s-a ales cu o garsonieră. „Mulțumesc avocatei Oxana Ivanov că a muncit mult ca să demonstreze instanței că am dreptul să rămân cu garsoniera. Altfel mă pomeneam acum în drum cu copiii. O judecată rezonabilă, nu? El singur în trei odăi și eu cu copiii în garsonieră”, se întreabă Anastasia.

În tot acest timp, femeia a continuat să locuiască în apartament cu copiii. „Nu aveam unde să mă duc. În toți acești ani și-a bătut joc în cel mai jalnic mod nu doar de mine, dar și de copii. Venea la noi la ora care îi trăsnea, ne filma ce făceam prin casă, ne amenința, dorea conflict. Am peste 15 apeluri la poliție referitor la conflicte, inclusiv violență în familie, dar polițiștii de sector încheiau plângerile simplu, răspunzând că a fost avertizat Emilian Țurcanu. Nu am vrut să mă duc din apartament pentru că am investit în el. După divorț, dacă el a avut mai mulți bani, a tras după el și justiția. E normal oare să te lase instanța cu doi copii minori în stradă și lui să-i dea apartamentul cu trei odăi? M-a lăsat și fără firmă. Le-am îndurat pe toate și încercam să-mi construiesc toate de la capăt. Ceea ce a făcut zilele trecute întrece orice”, ne spune plângând femeia.

Trece într-un apartament cu o odaie

Anastasia ne spune că fostul soț i-a lăsat un apartament cu o odaie, însă este imposibil să locuiești acolo pentru că acesta nu ar fi conectat la agentul termic, electricitate și gaz din cauza datoriilor foștilor locatari. „Nu am avut unde mă duce cu copiii, și, bineînțeles, am acceptat deja orice numai să nu stau în stradă. Îmi este greu să-mi imaginez ce mizerie am găsit în acel apartament. Nu știu cine a locuit, dar am avut impresia că a fost public și oricine a vrut a făcut murdărie acolo. Câteva zile a trebuie să spăl totul și să aranjez cât de cât normal. În tot acest răstimp, copiii au dormit pe saci, înveliți cu scurtele, nu am avut unde ne spăla, iar băiețelul mă ruga cu lacrimi în ochi că vrea să doarmă pe un pat și să mănânce ceva cald. Acum risc să rămân și fără lumină în apartament, pentru că foștii locatari s-au conectat ilegal. Pe lângă toate, trebuie să plătesc și penalitate”, ne spune Anastasia.

Nu aveam cu ce să le cumpăr de mâncare pentru că toți banii adunați au rămas în apartament, iar bărbatul nu mi-a dat niciun bănuț. „Am adunat leu cu leu să am cu ce să le fac Revelionul și să le cumpăr cadouri copiilor. În plus, mi-a trimis niște bani și mama, care se află la muncă peste hotare. Toți au rămas acolo. Nu mi-a dat niciun leu. Acum nu doar că nu am din ce le cumpăra cadouri, dar nici de pâine nu am. Am trecut pe la un magazin să cumpăr niște furculițe, că nu le aveam nici pe acelea, iar vânzătoarea m-a văzut cât sunt de tristă și mi-a dăruit două cănuțe pentru copilași. Am rămas uimită cum un om străin îți sare în ajutor, iar un tată procedează în asemenea hal. Nu știu ce i-am făcut de ne urăște atât de mult. Bine, are ce are cu mine, dar cu copiii? ”, se întreabă plângând femeia.

moldnova.eu

0