843

Maia Sandu comentează scrisoarea de la Platon: Vreau să-l liniștesc, nu am pisică

"Am înțeles că mi-a transmis să scap de pisică. Vreau să-l liniștesc, nu am pisică și, respectiv nu am de ce să scap." Declarația aparține liderului PAS, Maia Sandu, și a fost făcută în cadrul emisiunii Important de la TVC 21.

"Nu am nicio implicare, și am spus-o de nenumărate ori, în această fraudă bancară. În această fraudă majoră sunt implicați ei toți și nu au nicio șansă să încerce să mă atragă în această chestie. Deci, lucrurile sunt foarte clare pentru toată lumea", a declarat Maia Sandu, după ce i-a fost adresată o scrisoare din partea lui Veaceslav Platon.

Mai mult, dânsa susține că așteaptă cu nerăbdare raprtul Kroll 2: "Nu cel redactat care poate fi prezentat tuturor, dar raportul Kroll original și iată de acolo să începem să vedem cine sunt cei care au particiapt la furtul miliardului." Amintim că potrivit șefului Legislativului, Andrian Candu, raportul ar urma să apară în aceste zile, deși inițial se vorbea despre luna octombrie curent

În context, liderul PAS a vrut să mai concretizeze că pe primarul de Orhei,  Ilan Șor, nu l-a văzut niciodată în viața nu vrea să-l vădă niciodată.

Omul de afaceri Vleaceslav Platon, condamnat recent la 18 ani de închisoare pentru escrocherie și spălare de bani în proporții deosebit de mari, a făcut publică o scrisoare adresată liderei Partidului Acțiune și Solidaritate, Maia Sandu, în care o îndemnă să fie precaută, afirmând că președintele Partidului Democrat, Vlad Plahotniuc, pentru a-și înlătura rivalii politici, ar putea recurge la diferite șiretlicuri, respectiv Sandu ar putea deveni „complice” la furtul miliardului.

Platon îi recomandase Maiei Sandu, în glumă, că în cazul în care are o pisică, să scape de ea, pentru a evita situația primarului suspendat al Chișinăului, Dorin Chirtoacă.

unimedia.info

0